Portulaka wielkokwiatowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Portulaka wielkokwiatowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (428 ocen)

Interesująca i dość wytrzymała portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników roślin balkonowych. Trudno się temu dziwić, gdyż roślina nie tylko doskonale radzi sobie z niedoborem wody, palącym słońcem i wysoką temperaturą, ale jest również stosunkowo odporna na choroby oraz szkodniki i pięknie kwitnie przez całe lato (od czerwca do późnej jesieni). Za jej szczególną tolerancję względem wysokich temperatur i niedoborów wody odpowiada przede wszystkim egzotyczne pochodzenie, gdyż naturalne stanowiska portulaki wielkokwiatowej znajdują się w Ameryce Południowej (np. Brazylia) oraz na terenach półpustynnych.


Charakterystyka ogólna


W znoszeniu trudnych warunków portulace wielkokwiatowej pomaga dość szczególna, sukulentowa budowa. Jej wąskie, wałeczkowate, mięsiste liście oraz płożące, wiotkie pędy, w całości pokrywa woskowaty nalot, utrudniający parowanie wody i umożliwiający gromadzenie w tkankach życiodajnego płynu. Rośliny nie przekraczają zwykle wysokości ok. 15-20 cm., dlatego powinny być sadzone z przodu rabaty lub na obrzeżach doniczki, aby nie zagłuszyły ich inne, wyższe gatunki. Mimo urokliwych liści największą ozdobą portulaki są jej jedwabiste, dość duże kwiaty (3-5 cm. średnicy), zachwycające ogromną różnorodnością barw. W zależności od odmiany mogą być białe lub występować w rozmaitych odcieniach koloru żółtego, różowego, fioletowego, amarantowego, pomarańczowego i czerwonego, przy czym barwy delikatnych płatków są często mocne i wyraziste. Kwiaty mają też zwykle intensywnie żółty „środek”, co dodatkowo podkreśla ich dekoracyjność. Czasami można również spotkać rośliny o oryginalnej budowie kwiatów lub o kwiatach dwubarwnych. U gatunku są one pojedyncze, natomiast u odmian najczęściej półpełne i pełne.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Warunki uprawowe


Portulaka wielkokwiatowa jest wprawdzie rośliną dość wytrzymałą i łatwą w uprawie, ale nie we wszystkich warunkach poradzi sobie równie dobrze. Musimy pamiętać, że pochodzi z gorącego, suchego klimatu i jest rośliną wybitnie światłolubną, dlatego nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że nie znosi cienia, mokrego podłoża oraz wilgotnej, zimnej pogody i pochmurnego nieba. W takich warunkach traci swoją urodę, gdyż jej kwiaty zwykle zamykają główki, otwierając je jedynie w promieniach słońca. Dlatego najlepiej sadzić ją na wyższych piętrach ogródków skalnych lub na murkach, skąd woda łatwo spłynie, a słońce dotrze bez trudu. Znakomitym miejscem dla portulaki są również wiszące pojemniki i skrzynki balkonowe, umieszczone na zadaszonych, słonecznych tarasach. Najlepsze dla niej stanowisko to miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru oraz lekkie, przepuszczalne i żyzne podłoże, z odpowiednią warstwą drenażu na dnie doniczki. Nie musimy się zbytnio martwić, kiedy zdarzy się nam zapomnieć o podlaniu rośliny, jednak w gorące, letnie dni lepiej nie dopuszczać do całkowitego wysuszenia podłoża.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Rozmnażanie


Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną jednoroczną, dlatego każdego roku musimy zaopatrzyć się w nowe sadzonki. Dość łatwo można ją rozmnożyć za pomocą siewu nasion, jednak rośliny uzyskane z własnej hodowli mogą nie przenieść na potomstwo cech egzemplarza matecznego. Poza tym może się okazać, że nasze siewki zamiast wyjątkowo atrakcyjnych kwiatów pełnych, będą posiadać jedynie kwiaty pojedyncze. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz