Skalnica - efektowna roślina terenów górzystych

Jesteś tutaj:

Skalnica - efektowna roślina terenów górzystych

3,5/5 (104 ocen)

Skalnica (Saxifraga) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), która znakomicie czuje się i jest przystosowana do rośnięcia w warunkach górskich. Naturalnym środowiskiem skalnicy są górzyste i arktyczne obszary Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Ze względu na jej pochodzenie idealnie nadaje się do ogródków skalnych i dobrze rośnie niemal na każdym miejscu. Może być też uprawiana jako roślina doniczkowa albo w szklarniach lub inspektach. Skalnice dzieli się na cztery grupy: srebrne, poduchowe, mchowate oraz pozostałe gatunki.


Gatunki


Skalnice srebrne

Do tej grupy należą rośliny o brzegach liści inkrustowanych wapnem. Okazy rosnące w wapiennej glebie mają spotęgowane wapienne plamki. Grube, mięsiste i srebrnoszare lub zielone liście zebrane są w rozety. Roślina tworzy pióropuszowate kwiatostany składające się z licznych i białych kwiatów, które pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem. Kwiaty tworzą łuki nad rozetami liściowymi. Pojedynczy kwiatuszek ma średnicę 1−1,5 m. Większość z tych roślin dobrze radzi sobie w cieniu i w warunkach suszy. Odmiany skalnic srebrnych to m.in. S. × burnatti, S. cochlearis i S. cotyledon.

Saxifraga × burnatti – odmiana wytwarzająca grupy wysmukłych kwiatów, które rosną na czerwonawych łodyżkach nad srebrnozielonymi rozetami liściowymi o średnicy około 4 cm. Roślina osiąga wysokość 20 cm i szerokość 15 cm.

Saxifraga cochlearis – tworzy rozetę o średnicy około 2,5 cm złożoną z wyginających się na zewnątrz łyżeczkowatych liści, które ułożone są w poduchę. Wiechy białych kwiatów pojawiają się na bladobrązowych lub mahoniowych łodygach. Roślina o wysokości 20 cm i szerokości 25 cm.

Saxifraga cotyledon (skalnica liścieniolistna) – składa się z rozety głównej o szerokości 12 cm, która zbudowana jest z mięsistych, ząbkowanych i ciemnozielonych liści i otoczona jest przez mniejsze rozety. Kwiatostan z nakrapianych na różowo lub czerwono kwiatów zebrany jest spiczasto. Skalnica osiąga wysokość od 30 do 60 cm i rozrasta się na 20 cm. W odmianie Esther ma jasnożółte kwiaty, które wyginają sia nad rozetami ciemnozielonych liści, a w odmianie Kathleen Pinset – ma różowe kwiatuszki i srebrzyste rozety.

Skalnica

Skalnica

Skalnice poduchowe

Skalnice poduchowe to wolno rosnące, karłowate rośliny, tworzące gęste, zaokrąglone i kopczykowate rozety liści (szpilkowatych, szerszych lub mięsistych). Rośliny rozkwitają od późnej zimy do połowy jesieni kwiatami o średnicy 5−25 mm z intensywnie żółtymi lub pomarańczowymi środkami. Uprawiane są zazwyczaj w szklarniach i inspektach, ale znakomicie rosną też na podwyższonych grządkach i w skalnym ogrodzie. Do odmian skalnic poduchowych należy np. Boston Spa (żółte kwiaty umieszczone nad szarozielonymi rozetami liści), Crenata (o miseczkowatych kwiatach w kolorze białym z pofałdowanymi brzegami), Grace Farewell (nad ciemnozielonymi rozetami liści wyrastają rubinowe kwiaty), Penelope (o bursztynowych kwiatach umieszczonych na tle zielonego ulistnienia), Robin Hood (odmiana o kwiatach z szeroko rozdzielonymi, różowymi płatkami).


Skalnice mchowate

Skalnice mchowate tworzą gąbczaste wzniesienia, na które składają się miękkie, aksamitne liście. W okresie od późnej wiosny do wczesnego lata pojawiają się na roślinach liczne kwiaty na wiotkich łodyżkach. Wśród gatunków skalnic mchowatych znajdują się m.in. S. cebennensis i S. exarata. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz