Skalnica - efektowna roślina terenów górzystych

Jesteś tutaj:

Skalnica - efektowna roślina terenów górzystych

3,5/5 (104 ocen)

Saxifraga cebennensis – gatunek wyróżnia się lepkimi, zielonymi lub ciemnozielonymi rozetami o szerokości około 2 cm, które tworzą gęste darnie. Rozkwita białymi kwiatami o średnicy około 1 cm. Dorosły okaz ma wysokość 10 cm i rozrasta się na szerokość 15 cm.

Saxifraga exarata – jest karłowatą skalnicą o kremowobiałych lub czerwonych kwiatach, które pojawiają się nad poduchami ciemnozielonych liści zebranych w rozety. Ten gatunek skalnicy osiąga wysokość i szerokość około 15 cm.

Skalnice

Skalnice

Uprawa


Sposób uprawy uzależniony jest od gatunku rośliny. Skalnice srebrne potrzebują podłoża przepuszczalnego, żwirowego lub wapiennego. Wyjątek stanowi skalnica liścieniolistna, którą uprawia się na glebie pozbawionej wapnia. Najlepiej czują się na częściowo zacienionym stanowisku. Powinno się je sadzić w połowie dnia. Skalnice poduchowe zaś rosną w żwirowej, wapiennej glebie i na jasnych stanowiskach, ale nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Przeznaczone są do uprawy głównie w pojemnikach z mieszaniną uniwersalnej gleby dla roślin doniczkowych z dodatkiem ostrego piasku lub pokruszonych kamyków w proporcji 1:3. W przypadku skalnic mchowatych to najlepiej je posadzić w dobrze przepuszczalnej glebie, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Miejsce powinno być osłonięte przed promieniami słonecznymi. Skalnice szybko się rozrastają, dlatego warto je często przesadzać, przy okazji można je rozmnożyć.

Skalnica

Skalnica

Rozmnażanie


Skalnicę rozmnażamy poprzez oddzielenie młodych rozet od rośliny macierzystej i ukorzenienie ich, jako pojedyncze sadzonki, w ostrym piasku. Okres wykonywania procesu rozmnażania uzależniony jest od rodzaju rośliny, i tak skalnice srebrne rozsadzamy w drugiej połowie lata, skalnice poduchowe – przez całe lato, a mchowate, czyli darniowe, w pierwszej połowie lata. Młode roślinki możemy otrzymać także z nasion, które wysiewamy po szkłem, a następnie siewki wysadzamy do gruntu. Skalnice pozyskane z nasion zakwitają dopiero w drugim roku od posadzenia.

Skalnice

Skalnice

Choroby i szkodniki


Skalnica srebrna jest zagrożona zaatakowaniem przez opuchlaka truskawkowca, szczególnie narażone są rośliny uprawiane w doniczkach. Gnijące korzenie roślin świadczą o nadmiernej wilgoci podłoża. W takim przypadku należy ograniczyć podlewanie, zwracając uwagę na wilgotność gleby. Wszystkie gatunki skalnic atakują mszyce, przędziorki i szara pleśń. Rośliny wymagają opryskania specjalnymi preparatami.

Doskonałe nasiona skalnicy kupisz tutaj


Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz