Eustoma - uprawa kwiatu często stosowanego w bukietach

Jesteś tutaj:

Eustoma - uprawa kwiatu często stosowanego w bukietach

3,4/5 (1010 ocen)

Eustoma (Eustoma grandiflorum, inaczej Lisianthus russelianus) zwyczajowo nazywana jest dzwonkiem prerii – zamienna nazwa związana jest z jej pochodzeniem. Naturalnym środowiskiem rośliny są trawiaste tereny środkowej i północnej Ameryki, gdzie rośnie na łąkach. Jeszcze niedawno eustoma uprawiana była tylko jako kwiat cięty, wykorzystywany do różnych okolicznościowych kompozycji bukietowych. Po wyhodowaniu karłowatych odmian rośliny eustomę zaczęto uprawiać również w doniczce. Obecnie Eustoma grandiflorum w uprawie doniczkowej jest popularną rośliną również w Polsce.


Charakterystyka


Eustoma grandiflorum wyróżnia się kwiatami o kielichowatym kształcie, których płatki o długości około 4 cm nie rozchylają się całkowicie. Kwiaty, wyrastające na szczycie łodygi, przybierają kolor biały, różowy, fioletowy lub niebieski i zdobią roślinę w okresie od czerwca do sierpnia. Czas kwitnienia uzależniony jest od warunków uprawy jaki zapewniliśmy naszej roślinie. Dorosły okaz może wytworzyć kilka lub kilkanaście kwiatów, czasem nawet kilkadziesiąt. Delikatności i zachwycającej wizualności nadają roślinie liście w kolorze seledynowosrebrzystym. Występują dość obficie na roślinie i prezentują się okazale. Uroku dodaje im błękitny odblask spowodowany odbijającym się w nich światłem. W odmianie doniczkowej eustoma osiąga 30 cm wysokości.

Pierwsze uprawiane odmiany rośliny cechowały się jedynie kwiatami pojedynczymi w kolorze purpurowym. Kolejne odmiany wyróżniały się innymi kolorami kwiatów. Najnowsza wyhodowana odmiana eustomy ma zielone kwiaty. Prowadzone prace nad nowymi odmianami rośliny mają na celu nie tylko wytworzenie nowych kolorów jej płatków, ale też uzyskanie takich odmian, których kwiaty będą trwalsze, a same rośliny charakteryzowały się będą zwiększoną odpornością na choroby i tolerowały nie w pełni korzystne warunki uprawy.

Eustoma kremowa

Eustoma kremowa


Uprawa


Na miejsce uprawy eustomy doniczkowej najlepiej wybrać stanowisko dobrze oświetlone, może być nawet słoneczne. Temperatura pomieszczenia, w którym nasz kwiat doniczkowy będzie przebywał musi wynosić w granicach 18−21°C. Niższa lub wyższa temperatura wpływa niekorzystnie na wzrost rośliny. Eustoma grandiflorum jest bardzo wymagająca pod względem nawożenia – w okresie letnim, kiedy roślina kwitnie i potrzebuje najwięcej składników odżywczych, należy zasilać ją w częstotliwości dwa razy w miesiącu. Zimą zaś nawożenie możemy wykonywać raz na miesiąc. Najlepszym preparatem będzie nawóz do roślin kwitnących. Podlewanie powinno być umiarkowane, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne. Szczególnie trzeba uważać, aby nie zalać korzeni rośliny, bo to może doprowadzić do jej obumarcia. Jeżeli chcemy uprawiać roślinę dłużej, warto po ustaniu kwitnienia przesadzić ją do większej doniczki. Eustomę najlepiej przesadzać raz w roku, wtedy nasza roślina będzie miała zapewnioną nową dawkę składników mineralnych ze świeżego podłoża, dzięki czemu lepiej będzie się rozrastać. Dalsza pielęgnacja jest zazwyczaj zbędna, bo eustoma po wydaniu wszystkich kwiatów nie zakwita powtórnie. Młodą, jeszcze niekwitnącą roślinę, najkorzystniej jest wsadzić w czerwcu bądź lipcu. W następnym roku po posadzeniu eustoma wytworzy kwiaty. Podłoże, w którym umieścimy nasz kwiat powinno być żyzne, najlepiej piaszczysto-gliniaste, o odczynie pH obojętnym. Eustomę uprawia się jedynie do końca jej kwitnienia.

Eustoma różowa

Eustoma różowa

Rozmnażanie


Eustomę można rozmnażać z nasion, które należy wysiać w okresie zimowym pod szkłem. Po wykiełkowaniu młode roślinki należy przesadzić do przygotowanych specjalnie doniczek. Pamiętać musimy o rodzaju podłożu, które trzeba zapewnić roślinie, a następnie o dogodnym dla niej stanowisku oraz odpowiedniej pielęgnacji. Taka eustoma wyhodowana samodzielnie z nasionek wymaga szczególnej opieki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz