Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie

3,4/5 (978 ocen)

Wśród wyjątkowo pięknych i ozdobnych krzewów kwitnących, znajdują się również gatunki, pochodzące z rejonów o klimacie znacznie łagodniejszym od naszego. Do nich z pewnością można zaliczyć oleandry (Nerium), które od dawna są cenione za niezwykłe walory dekoracyjne. Należą do bardzo licznej rodziny toinowatych, ale w uprawie króluje przede wszystkim gatunek oleandra pospolitego (Nerium oleander).


Charakterystyka wyglądu i odmiany


Zwykle tworzy on duże, rozłożyste krzewy, dorastające nawet do 5 m. wysokości, lecz odmiany uprawowe rzadko przekraczają 2-2,5m.. Oleandry maja bardzo eleganckie, długie, lśniące liście i zakwitają pachnącymi, niedużymi kwiatami, zebranymi w okazałe, baldachowate kwiatostany. Okres kwitnienia jest u nich naprawdę długi, gdyż trwa od późnej wiosny (1/2 poł. V) aż do jesieni (X). Najczęściej można spotkać okazy zakwitające na różowo lub biało, a niekiedy również łososiowo i żółto W zależności od odmiany, u oleandrów można podziwiać kwiaty pełne (np. jasnoróżowa „Splendens” czy ciemnoróżowa „Grandiflora”) lub obficiej kwitnące, pojedyncze (np. biała „Monica” czy jasnoróżowy „Punctatum”). Bywają też rośliny, które wyróżnia ciekawa barwa liści jak np. u odmiany „Variegata”, o białożółtych pasach na zielonych liściach oraz różowych kwiatach lub podobnej do niej odm. „Mrs. Runge”.

Różowy Oleander

Różowy Oleander

Warunki uprawy


Oleandry, choć niezaprzeczalnie wspaniałe, nie są najłatwiejsze w uprawie, gdyż z racji swojego pochodzenia, mają dość szczególne wymagania. Przybyły do nas z terenów śródziemnomorskich, gdzie najczęściej rosną nad brzegami rzek i potoków. Łatwo więc zrozumieć, czemu nie znoszą przesuszania podłoża i bardzo szybko reagują na niedostatek wilgoci więdnięciem liści, a czasem zasychaniem pąków. Wymagają więc regularnego podlewania i to wodą o temperaturze pokojowej, inaczej szok termiczny spowodowany np. zbyt zimną wodą, może doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych. W ich przypadku woda pozostająca na podstawce nie tylko nie spowoduje kłopotów, ale jest nawet wskazana. Co ciekawe, rośliny te nie lubią natomiast deszczu oraz zraszania, a suche powietrze zniosą lepiej niż wiele innych gatunków pochodzących z ciepłego klimatu.


Kolejny ważny warunek jaki musimy spełnić, to zapewnienie roślinie dostatecznie widnego i ciepłego stanowiska uprawy. W okresie wegetacji nie lubi ona chłodu, a przy niedostatku światła, szybko zacznie zrzucać liście oraz pąki kwiatowe. Te wszystkie wymagania sprawiają, że od połowy maja do późnej jesieni (nawet do X), oleander znacznie lepiej będzie się czuł w ogrodzie lub na tarasie niż w mieszkaniu.

Biały Oleander

Biały Oleander czytaj dalej...

Koniecznie zobacz