Niecierpek balsamina

Jesteś tutaj:

Niecierpek balsamina

3,3/5 (67 ocen)

Niecierpki należą do popularnych roślin balkonowych, doskonale prezentujących się także na tarasie, rabatach, a szczególnie w formie kwietnego dywanu. W ofercie dominują mieszańce, określane jako niecierpek nowogwinejski. Poza tym, warto wspomnieć o niecierpku Walleriana, zwanego niecierpkiem sułtańskim. Tytułowy niecierpek balsamina, nadaje się przede wszystkim do uprawy w ogrodzie, osiąga znaczne rozmiary i charakteryzuje się pięknymi kwiatami, zmiennymi, zależnie od odmiany. Pamiętajmy, że niecierpek balsamina występuje także w formie niskiej, a więc wybrane jego odmiany z powodzeniem mogą być uprawiane na balkonie.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Impatiens obejmuje setki gatunków roślin zielnych, z których nieliczne można spotkać także w otaczającym nas krajobrazie. W ogrodach uprawiamy dekoracyjne formy, najczęściej liczne mieszańce, występujące w olbrzymiej ilości form i barw.

W lasach, zaroślach, miejscach bardziej wilgotnych możemy spotkać niecierpka pospolitego (Impatiens noli- tangere). Osiągająca nawet do 60 cm wysokości roślina, charakteryzuje się jajowatymi liśćmi oraz żółtymi kwiatami, osadzonymi na długich szypułkach.

Czy wiesz że …

Szczególną cechą niecierpka są dojrzewające owoce, które pękając, uwalniają nasiona, które „wyrzucane” są nawet do kilku metrów w obrębie rośliny.

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

Wybrane gatunki i mieszańce Impatiens

Niecierpek Walleriana (sułtański)
Niecierpek nowogwinejski ( mieszaniec)
Niecierpek balsamina
Niecierpek himalajski (gruczołowaty)
Niecierpek barwierski
Niecierpek balsamina - budowa

Gatunek osiąga nawet do 60 - 70 cm wysokości, ale można nabyć okazy karłowe, których wysokości oscyluje wokół 20 cm wysokości. Niecierpek balsamina charakteryzuje się grubymi, mięsistymi oraz soczystymi łodygami, na których osadzone są mięsiste, lancetowate, ząbkowane liście. Kwiaty ukazują się od początku lata, a kwitnienie trwa do jesieni. Kwiaty bardzo zmienne, duże, występujące na znacznej części łodygi bądź też nad liśćmi, zależnie od odmiany.


Występowanie


Naturalne stanowiska niecierpka balsamina występują  na kontynencie azjatyckim, a konkretnie  w Indiach Wschodnich.


Zróżnicowanie odmianowe


Niecierpek balsamina występuję w wielu formach, a więc od niskich po wysokie, bardzo zmiennych pod względem kwiatów, które osiągają spore rozmiary. Wyróżniamy niecierpki o kwiatach pełnych, półpełnych, a także pojedynczych, które poza zróżnicowanym kształtem (goździkowe, różane, kameliowe), wykazują także zmienność pod względem barwy (białe, czerwone, różowe, żółte, a także wielobarwne).

Niecierpki balsamina

Niecierpki balsamina

Przykładowe odmiany niecierpka balsamina
 

‘Irma’ - barwa kwiatów różowa

‘Kaja’ - ciekawa odmiana o różowych kwiatach z plamkami

‘Karla’ - odmiana niecierpka o kwiatach malinowych

‘Camellia Violet’ - jedna z piękniejszych odmian z grupy Camellia o fioletowych kwiatach

‘Camellia White’ - bardzo dekoracyjna odmiana o białych kwiatach

‘Camellia Scarlet’– odmiana o szkarłatnych kwiatach

‘Camellia Peppermint Stick’ - bardzo oryginalna odmiana o kwiatach szkarłatnych biało cętkowanych

‘Tom Thumb Rose’ -  odmiana o podwójnych, dużych różowawych kwiatach

‘Tom Thumb Salmon’ - odmiana o łososiowych kwiatach

‘Tom Thumb Scarlet’ - odmiana o szkarłatnych kwiatach

‘Tom Thumb White’ - odmiana o białych kwiatach

‘Tom Thumb Violet’ - odmiana o fioletowych kwiatach

 


Stanowisko i wymagania


Niecierpek balsamina  należy do mało wymagających roślin, preferuje słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie także w półcienistych zakątkach. Unikajmy zbytniego zacienienia, gdyż roślina będzie słabiej kwitła.

Chcąc uzyskać pięknie prezentujące się rośliny, warto zadbać o odpowiednie podłoże. W uprawie na balkonie, stosujemy ziemię uniwersalną dla roślin balkonowych, natomiast w uprawie gruntowej,  postarajmy się, aby podłoże było żyzne, nie za ciężkie, najlepiej  wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem.

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

Pielęgnacja niecierpka balsamicznego


Niecierpka balsamicznego uzyskuje się z nasion, które wysiewamy wczesną wiosną. Uzyskane sadzonki, wysadzamy na miejsce stałe dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo pojawienia się późnowiosennych przymrozków. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego stanowiska, a także podłoża. Rabata powinna być oczyszczona z chwastów, a gleba żyzna, wzbogacona kompostem. Rośliny sadzimy  w rozstawie średnio co 30- 40 cm. Niskie formy balkonowe, sadzimy w rozstawie, co około 20- 25 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz