Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

Jesteś tutaj:

Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

3,4/5 (652 ocen)

Dyptam jesionolistny to bylina, której naturalne siedliska występują także w Polsce - gatunek zagrożony wyginięciem. Roślina wyjątkowa, którą uważa się za biblijny gorejący krzew Mojżesza. Ze względu na wydzielany olejek lotny, który unosi się nad krzewem, podczas upałów może dojść do samozapłonu, przy czym w naszej strefie klimatycznej jest to niemożliwe. Poza tym należy pamiętać, że roślina jest trująca i może powodować zmiany alergiczne.

Dictamnus albus jest ciekawą i z pewnością bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową. Rodzaj Dictamnus zaliczany jest do rodziny rutowatych (Rutaceae). Dyptam jesionolistny zwany Gorejącym krzewem Mojżesza w Polsce występuje niezwykle rzadko i zagrożony jest całkowitym wyginięciem, tak więc został wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin”. Gatunek występuje na kontynencie europejskim oraz azjatyckim.


Kilka uwag o budowie


Bylina osiąga spore rozmiary, nawet 100 cm wysokości. Pędy wyprostowane, sztywne, na których osadzone są ciemnozielone liście, kształtem przypominające liście jesionu co zostało podkreślone w nazwie rośliny. Od maja ukazują się kwiaty, tworzące duże, groniaste kwiatostany. Kwiat pięciopłatkowy, przy czym cztery płatki skierowane są do góry, a dwa w dół. Barwa kwiatów biała bądź różowawa z ciemnymi żyłkami. Kwiaty pięknie pachną. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie torebek, zawierających czarne oraz kuliste nasiona. Gdy torebka wyschnie, wówczas z trzaskiem pęka, a nasiona wyrzucane są na znaczne odległości.

Czy wiesz że …

Roślina wydziela substancje biologicznie czynne, które mogą powodować poparzenia skóry, tak więc przy pielęgnacji rośliny należy nakładać rękawice oraz nie dopuścić do kontaktu rośliny ze skórą. Jest to konieczne zwłaszcza podczas słonecznej aury. Gruczoły wydzielnicze są widoczne, wystarczy przyjrzeć się bylinie.

Dyptam jesionolistny - Krzew Mojżesza

Dyptam jesionolistny - Krzew Mojżesza


Wybrane odmiany


Dyptam jesionolistny możemy nabyć w odmianach. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • ‘Albiflorus’ - bardzo stara odmiana o białych kwiatach z żółtymi żyłkami;
  • D. a. var. Purpureus - ciekawa odmiana o pięknych, czerwonawych kwiatach;
  • ‘Rosa Purple’ - odmiana o różowawych kwiatach z ciemniejszymi żyłkami;
  • D.a. var. Caucasicus - osiąga do około 60 cm wysokości i charakteryzuje się nieco większymi kwiatami.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza

Walory dekoracyjne


Bylina dekoracyjna przede wszystkim dzięki dużym kwiatostanom barwy białej, różowej, różowoczerwonej oraz w odcieniach purpury. Ponieważ tworzy zwarte kępy, może stanowić ciekawy i dobrze widoczny akcent w słonecznej części ogrodu. Jesienią liście dyptamu jesionolistnego przebarwiają się na żółto.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza

Stanowisko


W uprawie dyptamu jesionolistnego ważne jest odpowiednie stanowisko. Najlepiej uprawiać go na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym przed silnym wiatrem. Poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, wapienne i głęboko uprawione.

Czy wiesz że …

W Polsce gatunek występuje w niewielu miejscach, zazwyczaj w zaroślach, na wzgórzach, tam gdzie jest słonecznie oraz dość sucho. Dyptam jesionolistny możemy odnaleźć m.in. w rezerwacie Kulin, znajdującym się kolo Włocławka, podlegającym pod Nadleśnictwo Włocławek, obejmującym ponad 50 ha.

Dyptam - Krzew Mojżesza

Dyptam - Krzew Mojżesza czytaj dalej...

Koniecznie zobacz