Nasiona surfinii (petunii) - wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Jesteś tutaj:

Nasiona surfinii (petunii) - wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

3,5/5 (1342 ocen)

Surfinia jest niezwykłą ozdobą naszych balkonów i kwietników. To jedna z odmian ogrodowych petunii kaskadowych będąca efektem pracy japońskich hodowców. To silnie rosnąca i obficie kwitnąca roślina jednoroczna o bardzo długich, zwisających pędach. Dziś pod tą nazwą kryje się wiele odmian o różnej barwie kwiatów, które doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych i doniczkach. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach surfinii.


Wygląd nasion


Po zapyleniu przez owady na surfiniach zawiązują się owoce. Są nimi niewielkie torebki nasienne, w środku których znajdują się liczne nasiona. Dojrzałe nasiona surfinii mają kulisty kształt, są bardzo drobne i delikatne. Zazwyczaj są koloru jasnobrązowego.


Masa 1000 nasion


W 1 g materiału siewnego znajduje się 8000-9000 nasion. Im większe i lepiej wykształcone nasiona, tym większą mają wartość jako materiał siewny.


Zdolność kiełkowania


Nasiona bardzo szybko kiełkują, w temperaturze 18-22o C wschody następują już po 10-14 dniach.


Kiedy i jak siać nasiona?


Najlepszym sposobem na otrzymanie pięknych kwiatów surfinii jest uprawa z rozsady, choć trzeba przyznać, że jest ona trudna i nie zawsze się udaje. W warunkach amatorskich często kupuje się już gotowe siewki do przesadzenia na miejsce stałe. Należy pamiętać również, że surfinia najlepiej rozmnaża się z sadzonek, a rośliny otrzymane z nasion mogą nie być takie same jak rośliny mateczne. Zdarza się też, że z nasion tej samej rośliny otrzymujemy różne kolory surfinii.


Uprawa z rozsady    


Wysiew nasion surfinii do skrzynek i pojemników na parapecie w domu lub ciepłej szklarni powinien z reguły następuje w okresie od połowy lutego do połowy marca, jednak możliwy jest również w styczniu, jeśli zapewnimy im odpowiednią ilość światła. Wysiewa się je punktowo dość rzadko, w odległości co 5-6 cm, wciskając lekko w ziemię. Nie należy niczym przykrywać nasion, ponieważ ciepło i wilgotność mogą spowodować pojawienie się pleśni.

Pojemniki z nasionami ustawić na jasnym parapecie i regularnie podlewać, dbając o to, by ziemia nie wyschła. Otrzymane w ten sposób siewki pikujemy w rozstawie 3 cm x 4 cm, gdy na roślinach pojawią się po 2-3 listki, lub przesadzamy do doniczek o średnicy 8-10 cm. Zaleca się ścięcie wierzchołków pędów, gdy osiągną wysokość ok. 10 cm. Pod koniec maja, po ustąpieniu wiosennych przymrozków, rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w odstępach 20-30 cm, by zapewnić roślinom miejsce na swobodne rozrastanie się.


Zbiór i przechowywanie nasion


Zbiór nasion następuje po przekwitnięciu kwiatów. Wtedy w miejscu kwiatu powinna pojawić się zielona kulka będąca torebką z nasionami. Gdy podeschnie, należy zerwać i otworzyć torebkę nasienną, a następnie wysypać z niej nasionka. Kolejnym krokiem jest przesypanie ich do przepuszczającej powietrze papierowej torebki. Należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych torebkach w suchych, przewiewnych miejscach do następnego siewu. Nasiona surfinii nie mają długiego okresu przydatności jako materiał siewny. Po otwarciu suchej torebki często same się wysypują, tworząc w ogrodzie samosiewy.


Ceny nasion


Przykładowe ceny nasion petunii zwisającej typu surfinia:

Surfinia Rubinia F2 – 3,5-4,5 zł (opak. 0,01 g)
Surfinia Fortuna, purpurowo-fioletowa – 4,5-4,9 zł (opak. 0,01 g)
Surfinia Fortuna, purpurowo-fioletowa – 5,5-5,9 zł (opak. 0,05 g)

Tutaj kupisz dobre nasiona surfinii i petunii

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

1. Krause Joanna, Lisiecka Anna, Szczepaniak Stanisława „Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań 2004, s. 82.
2. „Petunia i jej siostry” Latkowska Monika, [w:] „Kwietnik”, nr 5/2003 (101), s. 59-60.
3. „Zbiór nasion roślin jednorocznych i dwuletnich” dr Janowska Beata, [w:] „Działkowiec”, nr 9/2008 (697), s. 28.

Koniecznie zobacz