Wilec - niezwykle ozdobne i szybko rosnące pnącze

Jesteś tutaj:

Wilec - niezwykle ozdobne i szybko rosnące pnącze

3,4/5 (642 ocen)

Należące do rodziny powojnikowatych wilce (Ipomoea) spokrewnione są z naszymi dobrze znanymi gatunkami rodzimymi: powojem polnym i kielisznikiem zaroślowym. Charakterystyczną cecha wilców jest ich szybki wzrost, niewielkie wymagania i bogate kwitnienie, dlatego są jednymi z ulubionych i efektownych pnączy jednorocznych.


Zastosowanie


Pnące gatunki wilca służą do okrywania altan, balkonów, krat, pergoli i ogrodzeń. Rosną bardzo szybko i wydają setki kwiatów, z których każdy kwitnie tylko jeden dzień ale jest szybko zastępowany następnymi, tak że kwitnienie trwa nieprzerwanie od momentu rozwoju pierwszych kwiatów na przełomie czerwca i lipca aż do obumarcia rośliny jesienią. Z biegiem czasu rośliny wydają jednak mniej kwiatów, a zawiązywanie nasion dodatkowo skraca okres kwitnienia. Aby cieszyć się kaskadami wielokolorowych dzwonków wilca, początkowo można wysiać mniej nasion, pozostawiając miedzy nimi większe odstępy, a później co 2-3 tygodnie kilkukrotnie wykonać dosiewy.


Stanowisko


Najlepiej rosną w pełnym słońcu, mogą być także uprawiane na stanowiskach półcienistych jednak wtedy kwitnienie nie będzie tak obfite.

Wilec

Wilec

Siew


Wilce sieje się wiosną, przy uprawie doniczkowej już w marcu, a wprost do gruntu na stanowiska stałe w kwietniu-maju. Wymagają żyznego, lekko zasadowego podłoża zasobnego w wilgoć i skutecznie ją utrzymującego. Nasiona wilców są szeroko dostępne w sprzedaży w bogatym wyborze odmian. Można także bez trudu uzyskać je z własnej uprawy – dojrzałe mają smoliście czarną barwę.

Pielęgnacja


Przez cały okres wzrostu i kwitnienia wymagają solidnego nawadniania. W upalne, słoneczne dni przy braku wody liście szybko więdną, już po kilku dniach deficytu wilgoci rośliny w takich warunkach mogą zupełnie uschnąć.

Aby pobudzić wytwarzanie nowych kwiatów i przedłużyć okres kwitnienia, co kilka dni usuwamy wszystkie przekwitłe kwiaty wraz z zawiązującymi się nasionami.

Wilce

Wilce

Gatunki i odmiany


Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea)

Jest najczęściej uprawianym gatunkiem ozdobnym wilca w Polsce. Wijąca się wiotka łodyga rozkrzewia się u podstawy i dorasta do 3m długości. Wyrastają na niej parami ciemnozielone, sercowate liście. Kielichowate, delikatne kwiaty osiągają do 4 cm średnicy i występują w kolorze fioletowym, purpurowym, różowym niebieskim i białym, oraz we wszystkich mieszankach tych barw, zależnie od odmiany. Bardzo przypominają kwiaty naszego rodzimego pnącza, kielisznika zaroślowego. Wyrastają na długich szypułkach z kątów liści. Otwierają się po zachodzie słońca późnym wieczorem i kwitną przez całą noc aż do rana. Jeśli pogoda jest pochmurna (ale nie deszczowa, ponieważ deszcz szybko niszczy i odbarwia kwiaty), mogą cieszyć oczy swoim widokiem jeszcze przez cały dzień.’ czytaj dalej...

Koniecznie zobacz