Wilec - niezwykle ozdobne i szybko rosnące pnącze

Jesteś tutaj:

Wilec - niezwykle ozdobne i szybko rosnące pnącze

3,4/5 (637 ocen)
Polecane odmiany:
  • ‘Arlekin’ – odmiana o kwiatach dwukolorowych: na białym tle występują liczne nieregularne smugi i paski (purpurowe, niebieskie, różowe, fioletowe) biegnące od środka kwiatu ku jego brzegom
  • ‘Heavenly Blue’ – odmiana o jednolicie błękitnych, urzekających kwiatach, nagrodzona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
  • ‘Morning Call’ – odmiana bardziej zwarta od gatunku standardowego o kwiatach w wielu kolorach, biało obrzeżonych.
  • ‘Reffles’ – ciemnoróżowo kwitnąca odmiana o falbaniastych brzegach kielicha kwiatowego.

Wilec kwiat

Wilec kwiat

Wilec pierzasty, gwieździsty (Ipomoea pennata)

Wyróżnia się pierzastymi, głęboko wciętymi liśćmi i drobnymi kwiatami w kształcie gwiazdek, nieco podobnymi do kwiatów tytoniu ozdobnego w białym, różowym i czerwonym kolorze. Odmiana ‘Red Star’ zakwita na czerwono.


Wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor)

Wymaga nieco więcej słońca od wilca purpurowego, za to rośnie od niego bujniej.

Do uprawy polecana jest odmiana ‘Blue Star’ – niezwykle dekoracyjna o niezapominajkowo niebieskich kwiatach z ciemnoniebieskimi promieniami kielicha i białą rurką, bardzo ozdobna.

Wilec klapowany, Mina, Mina lobata (Ipomoea lobata)

Wytwarza trójklapowane liście i kwiaty zebrane w jednostronne grona. Pączki kwiatów są ciemnoczerwone, w miarę rozwijania się jaśnieją a w pełni rozwinięte kwiaty są kremowobiałe. Mina jest byliną uprawiana u nas jako jednoroczne pnącze. Wysiana wprost do gruntu zakwita dopiero pod koniec sierpnia, dlatego nasiona warto wysiać do doniczek już w marcu, a następnie przesadzić rośliny na miejsca stałe w maju by przedłużyć okres kwitnienia. Najładniej wygląda w połączeniu z innymi roślinami pnącymi, ponieważ ma tendencje do zrzucania dolnych liści i ogałacania się.

Wilec

Wilec

Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas)

Wilec ziemniaczany to popularna roślina uprawna znana jako batat lub słodki ziemniak. W naszych warunkach klimatycznych można go uprawiać jako ciekawostkę, ponieważ wymaga długiego sezonu wegetacyjnego.

Wilec szkarłatny Ipomoea coccinea zakwita szkarłatnymi, pachnącymi kwiatami i wytwarza klapowane, powcinane liście, w zarysie sercowate. Znany także pod nazwą kwamoklit pierzasty. Dorasta do 3 metrów długości i kwitnie do jesieni. Wrażliwy na spadki temperatury poniżej 10°C

Doskonałe nasiona wilca do kupienia pod tym linkiem

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz