Jakie są dobre nasiona wilca (powoju) do siewu? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie są dobre nasiona wilca (powoju) do siewu? Zobacz!

3,4/5 (96 ocen)

Żywotne pnącza jednoroczne kwitnące długo, obficie i pięknie najłatwiej uzyskać w swoim ogrodzie wysiewając nasiona wilca (Ipomoea). Ta bezproblemowa w uprawie roślina rozrasta się szybko, a przy tym bujnie – dotyczy to jednak tylko okazów kiełkujących z nasion wysokiej jakości. Aby Twój ogród ozdobiły zielone parawany upstrzone subtelnymi kwiatami wilca, naucz się rozpoznawać jego nasiona. Prezentujemy charakterystykę dobrego materiału siewnego, wykaz popularnych odmian powojów i ich cen oraz wskazówki dotyczące ich siewu.  


Niezawodne odmiany


Największym uznaniem na krajowym rynku cieszą się kwitnące od lipca do września wilec purpurowy (I. purpurea) o kwiatach głęboko fioletowych, atramentowoniebieskich bądź białych, wilec trójbarwny (I. tricolor), który wykształca kwiaty biało-niebieskie oraz wilec pierzasty (I. quamoclit) o kwiatach czerwonych i bardzo atrakcyjnych, silnie powycinanych, delikatnych liściach. Lubianą odmianą jest także Reffles, wydający subtelne, biało-różowe kwiaty, błękitny Blue Star i Arlekin o kwiatach białych z ciekawym lazurowym deseniem. Wszystkie z wymienionych roślin mają pokrój pnący, a ponieważ są lekkie, świetnie nadają się do prowadzenia przy ażurowych podporach oraz siatkach. Dorastają średnio do 3-4 m wysokości.


Charakterystyka nasion wilca


Wilec wykształca drobne, kanciaste nasiona zbliżone formą do stożków. Przybierają one kolor ciemnobrązowy do brunatnoczarnego i są zamknięte w kulistych rozłupniach – torebkach, które pękają po osiągnięciu dojrzałości. W 1 g mieści się ok. 50 sztuk nasion. Uwaga: materiał siewny wilca zawiera substancje toksyczne.


Uprawa wilca w celu pozyskania nasion


Celem produkcji nasiennej wilca jest uszlachetnianie wyselekcjonowanych już odmian, tak by wykształcały jeszcze większe, trwalsze i intensywniej wybarwione kwiaty i cieszyły się lepszą odpornością oraz żywotnością. Aby uniknąć niepożądanego krzyżowania między odmianami, należy przestrzegać zasad izolacji przestrzennej plantacji. Rośliny danej odmiany powinny rozwijać się w rzędach bądź w blokach, w rozstawie umożliwiającej efektywne zapylanie.

Nasiona powoju na plantacjach wysiewa się do gruntu pod koniec kwietnia. Duże nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania powstają z roślin dobrze nawodnionych i odżywionych, prowadzonych na glebach I-III klasy bonitacyjnej.


Zbiór nasion


Oznaką dojrzewania nasion jest zasychanie owoców, które nabierają brązowoszarego koloru i zaczynają się otwierać. Pozyskany w ten sposób materiał siewny zostawia się do przeschnięcia w wietrzonym pomieszczeniu – na plantacjach do tego celu służą specjalne suszarnie ze stałym nawiewem chłodnego powietrza. Stosunkowo niska temperatura i wilgotność powietrza utrzymywana na poziomie ok. 40% gwarantują nasionom dobrą jakość i poprawiają ich wartość siewną.


Siew nasion


Ponieważ delikatne korzonki wilców źle znoszą przesadzanie, ich nasiona najlepiej wysiewać od razu na stanowisko docelowe, do starannie odchwaszczonej, przepuszczalnej gleby zasobnej w materię organiczną, np. uzupełnionej rozdrobnionym kompostem. Konieczne jest przy tym ciepłe i słoneczne stanowisko. Zabieg przeprowadzamy pod koniec kwietnia bądź na początku maja. W jednym dołku układamy 2-3 nasiona, a pomiędzy poszczególnymi dołkami zostawiamy odstęp nie większy niż 15 cm, ponieważ wtedy szybko zyskamy gęsty zielony parawanik. Wiotkie, wijące się pędy młodych wilców oplatamy wokół podpór. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz