Wiciokrzew pomorski - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Wiciokrzew pomorski - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

3,6/5 (382 ocen)

Wiciokrzewy należą do pnączy bardzo chętnie uprawianych w ogrodach, gdyż nie są roślinami szczególnie wymagającymi, a ich walory ozdobne często są bardzo wysokie. Wśród gatunków najczęściej spotykanych w ogrodach znajduje się jest między innymi wdzięczny i bardzo atrakcyjny wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum), o ładnych, pachnących kwiatach i dużych, zielonych liściach. Co ciekawe w rejonach nadmorskich roślina zasiedla również stanowiska naturalne, wybierając dla siebie bardzo widne lasy i polany oraz żyzne, dość wilgotne, średnio kwaśne stanowiska. Z takich miejsc nie wolno jej jednak pozyskiwać do ogrodu, gdyż w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.


Opis


Wiciokrzew pomorski to dość wysokie pnącze, dorastające do ok. 5-6 m. wysokości, a na bardzo dobrych stanowiskach nawet do ponad 10 m.. Jego pędy początkowo są wiotkie, lekko owłosione i czerwone, z wiekiem jednak stają się zdrewniałe i pokryte popielatą, cienką, łuszczącą się korowiną. To właśnie dzięki nim pnącze wspina się po podporach, gdyż młode, długie pędy szybko owijają się wokół pni drzew, elementów ogrodzenia lub pergoli. Pędy pokryte są dość licznymi, dużymi, owalnymi liśćmi, których podstawa, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków wiciokrzewów, nie jest zrośnięta. Wiosną na szczytach pędów pojawiają się pachnące kwiaty. Ich budowa jest dość typowa dla wiciokrzewów, gdyż podłużne, rurkowate, zakończone dwuwargową, rozłożysta koroną kwiaty, zebrane są w dwa lub trzy okółki i tworzą półokrągłe, dość duże główki. W fazie pąka kwiaty zabarwiane są zwykle na czerwono-różowy kolor, który w miarę rozwoju zmienia się na żółty do kremowego w pełnym rozkwicie. Kwiaty rozwijają się z reguły od maja do czerwca, ale niektóre odmiany mogą przedłużać kwitnienie nawet do jesieni (IX). Po przekwitnieniu przekształcają się w bardzo ozdobne owocostany, złożone z kilku okrągłych, jaskrawoczerwonych jagód, długo pozostających na pędach.

Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski


Odmiany


W uprawie spotyka się kilka odmian tego atrakcyjnego pnącza, jednak do najpopularniejszych należą: „Graham Thomas” – odmiana kwitnąca bardzo obficie i długo (VI-VIII czasem powtarza kwitnienie i kwitnie aż do późnej jesieni), o jasnych, mocno pachnących, kremowo-żółtych kwiatach, „Serotina” – bardzo atrakcyjna, obficie i długo kwitnąca odmiana (VI-IX), o pięknych, mocno pachnących, dwubarwnych kwiatach (z wierzchu i w fazie pąka intensywnie różowo-czerwone, po rozwinięciu wewnątrz kremowo-żółte), „Chojnów” – odmiana podobna do poprzedniej, ale o nieco mniejszym wzroście (2-3 m. wys.) i bardziej zwartym pokroju oraz „Belgica Select” – odmiana bardzo długo kwitnąca (VI-X) o dwubarwnych kwiatach, z wierzchu fioletowo-czerwonych, wewnątrz kremowo-żółtych, dorastająca do ok. 3 m. wys. Czasami spotyka się także rośliny o pstrych liściach np. odm. „Harlequin”.


Wymagania uprawowe


Wiciokrzew pomorski to roślina dość łatwa w uprawie, jednak do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia, wymagająca odpowiednich warunków środowiskowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że to roślina światłolubna i w cieniu będzie kwitła bardzo słabo lub wcale. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz