Wiciokrzew pomorski - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Wiciokrzew pomorski - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

3,6/5 (382 ocen)

Nie zakwitną również pnącza, które nie mają możliwości wspinania się, a ich pędy pokładają się na ziemi. Wiciokrzew oczekuje też dość dobrej, żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Aby podłoże nie przesychało zbyt szybko, podstawę pnącza warto ściółkować.  Rośliny są dość odporne na mróz, ale wyjątkowo ostre zimy mogą u nich powodować uszkodzenia części pędów, dlatego pnącza warto sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru.


Cięcie


Wiciokrzew pomorski właściwie nie wymaga cięcia (poza wiosennym usuwaniem przemarzniętych pędów), ale raz na 5-6 lat warto go odmłodzić (usunąć najstarsze pędy, a pozostałe skrócić o ok. 1/3-1/2 wysokości), aby zachował ładny i bardziej zwarty pokrój.

Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski


Rozmnażanie


Rozmnażanie wiciokrzewu pomorskiego nie jest zadaniem trudnym. Rośliny można pozyskać za pomocą wysiewu nasion (po zbiorze i oczyszczeniu należy je niezwłocznie wysiać do gruntu lub przed wiosennym siewem poddać kilkutygodniowej stratyfikacji), odkładów zimnych (z młodych, dwuletnich pędów, przysypanych na wiosnę ziemią) lub sadzonek zielnych (pobieranych i ukorzenianych w wilgotnym podłożu na przełomie VI i VII). Należy jednak pamiętać, że przez pierwszy rok lub dwa rośliny rosną dość wolno, dopiero później zaczynają przyrastać szybko, ponownie zwalniając przed osiągnięciem docelowej wysokości.


Choroby i szkodniki


Wiciokrzew pomorski jest dość podatny na zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Najczęściej zagrażają mu mszyce oraz choroby grzybowe (mączniak). Po zauważeniu pierwszych objawów bytowania szkodnika lub rozwoju choroby, powinniśmy natychmiast wykonać oprysk odpowiednim preparatem ochrony roślin (np. Pirimor 500 WG na mszyce, Score 250 EC na mączniaka).


Zastosowanie


Wiciokrzew pomorski to idealne pnącze, nadające się niemal do każdego typu ogrodu. Wspaniale wygląda owinięte wokół pergoli, pnia drzewa, siatki ogrodzeniowej lub altany. Warto je również posadzić w pobliżu miejsc wypoczynku lub okien domu, gdyż wspaniały zapach, najbardziej intensywny w godzinach popołudniowych, działa odprężająco i relaksująco.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz