Pnącza wieloletnie idealne na żywopłot

Jesteś tutaj:

Pnącza wieloletnie idealne na żywopłot

3,5/5 (200 ocen)

Wiosna to dla większości roślin znakomity czas na sadzenie i przesadzanie. Nie jest jeszcze tak gorąco jak latem, a podłoże gromadzi sporo wilgoci, która dobrze wpływa na ukorzenianie się sadzonek w nowym miejscu. W tym okresie można również zaplanować nasadzenia, które spełnią w przyszłości rolę naturalnego parawanu. Wprawdzie większości z nas od razu przychodzi w tym miejscu na myśl ligustr pospolity, ale warto wiedzieć, że podobny efekt można również uzyskać przy pomocy wielu innych gatunków. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład wykorzystanie do tego celu wieloletnich pnączy, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu ostatecznego efektu.


Żywopłoty z pnączy


Poza walorami praktycznymi, zapewniającymi prywatność, taka żywa ściana często stanowi tło dla pozostałych roślin ozdobnych, dlatego przy wyborze gatunku warto wziąć pod uwagę jego cechy indywidualne. Rośliny o intensywnej barwie liści lub obfitym kwitnieniu, powinno komponować się z nasadzeniami o stonowanej kolorystyce, natomiast pnącza, u których przeważają barwy zielone, będą dobrą oprawą dla kolorowych rabat kwiatowych. W zależności od tego, czy chcemy utrzymać całoroczny efekt czy tez zadowoli nas sezonowość, wybierzmy na żywopłot gatunki zimotrwałe (np. bluszcze) lub tracące liście na okres spoczynku (np. winobluszcz). Pamiętajmy też, że niektóre z nich są dość ekspansywne, w związku z tym nie będą nadawały się na małe przestrzenie.


Najlepsze pnącza wieloletnie na „żywe ściany”.


1.Winobluszcz (potocznie dzikie wino) – to jedno z najlepszych pnączy na żywopłot. Jego przyrosty roczne to ok. 2 m., przy czym nie ma dużych wymagań glebowych i jest odporny na zanieczyszczenia oraz zimowe spadki temperatury. Preferuje stanowiska półcieniste (intensywne słońce może go przypalić, cień spowoduje słabe wybarwienie jesienią) i nieco osłonięte od wiatrów. Wspaniale okrywa przewidzianą dla niego powierzchnię murów lub ogrodzeń, bardzo dobrze znosi cięcie i mocno się krzewi. Jesienią liście przybierają piękną, intensywnie czerwoną barwę, a następnie opadają. Na roślinie w formie luźnych gron pozostają ozdobne, fioletowe owoce, które mogą przetrwać nawet do wiosny. Mimo iż winobluszcz cechuje sezonowość, to jednak pozostaje on jednym z najwdzięczniejszych pnączy żywopłotowych.

Winobluszcz

Winobluszcz

2. Chmiel zwyczajny – podobnie jak winobluszcz, szczelnie obrasta przeznaczone dla niego powierzchnie, a jego przyrosty roczne to nawet 6 m. Na jesień liście zabarwiają się na żółto, a następnie są zrzucane na zimę. Na wiosnę nowe pędy wyrastają z podziemnych części rośliny. Jesienią dodatkową ozdobę stanowią zielone szyszki, które są cenionym surowcem leczniczym. Jest bardziej wymagający niż poprzedni gatunek. Lubi gleby żyzne, wilgotne, obojętne lub zasadowe, wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Dobrze znosi cięcie. Jego wadą jest niestety duża ekspansywność. Intensywnie się rozsiewa, a jego części podziemne mocno się rozrastają. Chmiel trzeba więc kontrolować bardziej, niż dzikie wino.

Chmiel

Chmiel


3. Milin amerykański – pnącze silnie rosnące, rocznie nawet 4-5 metrów przyrostu, zrzucające liście na zimę. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków wymaga wyjątkowo solidnych podpór, gdyż jego masa w sezonie jest bardzo duża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz