Żywopłoty zimozielone - dobór najlepszych gatunków

Jesteś tutaj:

Żywopłoty zimozielone - dobór najlepszych gatunków

3,3/5 (591 ocen)

Na każdej działce z pewnością znajdą się miejsca, które z różnych powodów chcielibyśmy zasłonić. Ażurowe ogrodzenie od strony ruchliwej ulicy, niezbyt elegancki budynek gospodarczy czy dyskretny kącik wypoczynkowy, to miejsca w których żywopłot zimozielony sprawdzi się znakomicie. Taka osłona często bywa najbardziej pożądana podczas sezonu letniego, ale niekiedy przydaje się również przez pozostałą część roku. Dlatego też sezonowość, to ważne kryterium które powinniśmy uwzględnić przy wyborze odpowiednich roślin, tym bardziej, że część z nich na okres zimy zrzuca swoje liście i przestaje spełniać rolę osłony. Tak więc jeśli zależy nam na całorocznym, zielonym parawanie, lepiej wybrać do jego utworzenia gatunki, które zachowują liście również w okresie zimy, a poza tym mocno się krzewią i dobrze znoszą cięcie. Ponieważ w jednym miejscu będą rosły przez wiele lat, podłoże trzeba dla nich przygotować wyjątkowo solidnie.


Przygotowanie stanowiska


Przed wsadzeniem roślin, glebę należy przekopać, odchwaścić oraz odpowiednio nawieźć, najlepiej wykorzystując do tego celu dość wolno rozkładające się nawozy naturalne (np. obornik, kompost). Uwalniane z nich składniki będą lepiej przyswajalne przez rośliny i pozostaną dla nich dostępne przez dłuży okres czasu. Warto też przy okazji sprawdzić pH podłoża i w razie potrzeby skorygować jego wartości odpowiednim nawożeniem. Pamiętajmy też, że zawsze przed uprawą danego gatunku, powinno się dokładnie poznać jego wymagania, co pozwoli nam uniknąć wielu nieprzewidzianych kłopotów.

Gatunki zimozielone na żywopłot


Bukszpan wieczniezielony – to wyjątkowo piękny krzew, którego owalne, małe i błyszczące liście pozostają wspaniałą ozdobą przez cały rok. Niektóre odmiany nie osiąga dużych rozmiarów, więc nadają się na niewielkie żywopłoty, dzielące przestrzeń ogrodu na części. Inne natomiast mogą dorastać nawet do kilku metrów wysokości, co jednak trwa wiele lat. Bukszpan nie ma szczególnych wymagań świetlnych, zniesie bowiem zarówno cień jak i bardziej słoneczne stanowisko. Dobrze też radzi sobie z przejściową suszą. Nie ma również dużych oczekiwań w stosunku do gleby, choć preferuje podłoża o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym, dość żyzne i lekko wilgotne. Źle rośnie natomiast na podłożach ciężkich lub piaszczystych. Ta roślina rośnie bardzo wolno i wyjątkowo dobrze znosi ciecie. Bukszpan uznawany jest za idealną roślinę na żywopłot zimozielony.

Żywopłot z bukszpanu

Żywopłot z bukszpanu

Cis pospolity – jest to roślina dwupienna,  nadająca się na wysokie żywopłoty, gdyż dorasta nawet do 10m. wys. Zimozielona, której dodatkową, jesienną ozdobą są czerwone jagody, będące pożywieniem wielu ptaków śpiewających. Doskonale znosi cięcie i formowanie, dobrze się krzewi, rośnie jednak powoli i ma duże wymagania glebowe. Lubi podłoża wilgotne, żyzne, wapienne i nie znosi przesuszenia. Nadaje się do miejsc cienistych lub półcienistych. Cis rośnie również w naszych lasach, ale jest rzadki i pod ścisłą ochroną. Poza osnówką owocu, wszystkie części rośliny są trujące. Należy zatem być bardzo ostrożnym podczas wykonywania wszelkich prac pielęgnacyjnych. Wprawdzie osnówka nie jest trująca, ale zawiera toksyczne nasiona, więc ich połkniecie może spowodować poważne kłopoty, szczególnie u dzieci. Jeśli tak się stanie należy pilnie skorzystać z pomocy lekarza.

Cis pospolity

Cis pospolity

Żywotnik zachodni, tuja (np. „Brabant”, „Szmaragd”) – jest wysokim drzewem iglastym, osiągającym w polskich warunkach wys. do 10 - 15 m., sadzony gęsto stanowi całoroczną żywą ścianę. Początkowo rośnie dość szybko, później nieco wolniej, dobrze znosi przycinanie. Nie ma dużych wymagań glebowych, ale lepiej rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, że znaczną zawartością wapnia. W naturze (Ameryka Północna) występuje w pobliżu rzek. Odporny na duże zanieczyszczenie powietrza i mrozy. Odmiany barwne wiosną mają intensywnie żółte przyrosty, które na jesieni nieco ciemnieją. One też preferują stanowiska słoneczne, gdyż w cieniu słabiej się wybarwiają.

Żywopłot z tuji

Żywopłot z tuji czytaj dalej...

Koniecznie zobacz