
- 1/9
- Następne
Jałowiec pospolity – jest gatunkiem bardzo mało wymagającym w stosunku do podłoża i dobrze radzi sobie nawet na bardzo jałowych glebach, jeśli tylko nie są podmokłe. Preferuje stanowiska słoneczne i znosi przejściową suszę. Nie przycinany, może osiągać znaczne rozmiary (ok. 10 m. wys.). Posiada liście w postaci cienkich, klujących igiełek, więc należy przy zabiegach pielęgnacyjnych używać rękawic ochronnych. Ma tendencję do deformowania gałęzi po zimie, dlatego poleca się jesienne obwiązywanie sznurkiem, utrzymującym jego zwarty pokrój.
Ostrokrzew Meservy – to gatunek lepiej znoszący polski klimat od popularniejszego o. kolczastego. Zwykle dobrze radzi sobie zimą, zachowując duże, sztywne i błyszczące liście przez cały rok. Może dorastać do 1,5 – 3 m. wys., jednak doskonale znosi cięcie formujące. Tworzy wspaniałą, zielona ścianę, w okresie jesieni dodatkowo ozdabiając się kolorowymi, ale trującymi jagodami. Doczekamy się ich jednak tylko wtedy, gdy posiadamy co najmniej dwa egzemplarze rośliny różnej płci, gdyż jest to krzew dwupienny. Oczekuje gleb dość żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych oraz stanowiska półcienistego (choć inne też zniesie).
Świerki - pospolicie nazywane choinkami (np. pospolity, srebrny) to dorastające do ok. 20-30m drzewa o stożkowatym pokroju, dość rozłożyste. Dlatego nadają się tam, gdzie możemy zapewnić im wystarczająco dużo miejsca. Są odporne na mróz, mniej na zanieczyszczenia powietrza. Potrzebują wilgotnych gleb, gdyż źle znoszą przesuszanie. Opadłe igły zakwaszają silnie podłoże. Niektóre z gatunków dobrze znoszą przycinanie i nie zrzucają igieł na zimę.
Świerki
Bluszcz pospolity – to silnie rosnące, zimozielone pnącze, które szybko może nam zapewnić oczekiwaną osłonę. Jego roczny przyrost to nawet ok. 1m, a długość pędów dochodzi do 20m, ale dobrze znosi cięcie formujące. Nie jest jednak całkiem wytrzymały na duże spadki temperatur. Oczekuje gleby żyznej i wilgotnej oraz ocienionego stanowiska, choć do gorszych warunków również się dostosuje. Jedynie odmiany o pstrych liściach wymagają więcej słońca, są też bardziej wrażliwe na mróz. Należy jednak pamiętać, że to dość ekspansywny gatunek i jego rozwój należy kontrolować. Wszystkie części tej rośliny są trujące.
Bluszcz - pnącze
Żywopłoty zimozielone pozwalają zachować poczucie prywatności przez cały rok, więc warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem.
Tuje w ogrodzie
Autor: Katarzyna Józefowicz