Wybieramy odpowiednie rośliny na żywopłot

Jesteś tutaj:

Wybieramy odpowiednie rośliny na żywopłot

3,4/5 (82 ocen)

Żywopłoty to żywe ogrodzenia, stworzone z roślin. Mogą być zieloną ścianą, granicą ogrodu, dzielić go na mniejsze części, tworzyć obwódki rabat czy odgradzać miejsca wypoczynku od zgiełku, kurzu i spojrzeń sąsiadów. W zależności od tworzących je roślin żywopłoty można podzielić na zrzucające liście i zimozielone, iglaste, liściaste, formowane lub nieformowane. To jaki żywopłot posadzimy zależy od naszych upodobań, funkcji jaką ma pełnić, sposobu pielęgnacji oraz stanowiska. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych roślin na żywopłoty.


Berberys Thunberga


Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) doskonale nadaje się na formowane i nieformowane żywopłoty obronne. Roślina ta bowiem posiada ostre kolce na pędach. Aby uzyskać gęsty formowany żywopłot należy posadzić 4-5 roślin na m2, a nieformowany 3 rośliny na m2. Krzew jest mało wymagający, dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, w słońcu i w półcieniu, dorasta do 1,5-2 metrów wysokości. Na wiosnę atrakcyjnie kwitnie na żółto. Niezwykle dekoracyjne są odmiany berberysu o kolorowych liściach – np. 'Atropurpurea', 'Aurea', 'Red Jewel', ' Rose Glow'.


Buk pospolity


Buk od wieków był stosowany na formowane żywopłoty w ogrodach pałacowych i rezydencjach. Dzisiaj buk pospolity (Fagus sylvatica) jest bardzo często sadzony w przydomowych ogrodach. Najbardziej popularne są jego odmiany o zielonych lub purpurowych liściach (odmiana 'Atropunicea'). Liście na jesieni zmieniają kolor na purpurowy i pozostają na roślinie aż do wiosny. Do stworzenia gęstego ogrodzenia trzeba posadzić 5-6 roślin na m2. Rośliny doskonale rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na każdej glebie ogrodowej poza gliniastą.


Bukszpan


Ten zimozielony krzew doskonale nadaje się na niskie żywopłoty lub obwódki rabat. Rośliny sadzi się co 15-20 cm w dwóch rzędach. Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) jest wprost stworzony do cięcia. Można z niego wyczarować niezwykłe kształty i geometryczne figury. Częste przycinanie gałązek pobudza krzew do zagęszczania pokroju. Krzewy tniemy dwa razy w sezonie – na początku wiosny i w drugiej połowie lata. Roślina jest zimozielona, jednak nie w pełni mrozoodporna. Młode egzemplarze mogą przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy.


Cis


To jedne najlepszych roślin iglastych na formowane żywopłoty. Są długowieczne – mogą rosnąć kilkaset lat,a po 30 latach osiągają zaledwie3-4 metry wysokości. Cis pospolity (Taxus baccata) rośnie dość wolno, nieco szybciej cis pośredni (Taxus media). Aby stworzyć z nich gęstą, zimozieloną ścianę należy posadzić 3-4 rośliny na m2. Rośliny doskonale znoszą ciecie więc można je dowolnie formować. Nadają się także na nieformowane żywopłoty. Młode krzewy mają pokrój stożkowy, z wiekiem coraz bardziej kopulasty. Główną ozdobą żywopłotów z cisów są ich ciemnozielone, błyszczące igły oraz czerwone owoce (u silnie ciętych osobników występują rzadko).


Forsycja


To chyba najbardziej atrakcyjna żywopłotowa roślina kwitnąca. Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) na wiosnę obsypuje się setkami małych żółtych kwiatów. Krzewy doskonale nadają się na nieformowane żywopłoty, choć często spotykane są również formowane. Krzewy dorastają nawet do 2-3 metrów wysokości, rosną dość szybko więc w krótkim czasie mogą stworzyć solidną osłonę. Przez pierwsze dwa lata przycinamy tylko pędy boczne, a wierzchołkowe dopiero wtedy gdy żywopłot osiągnie 1 metr wysokości.

Żywopłot z forsycji i berberysu

Żywopłot z forsycji i berberysu

Grab pospolity


Grab pospolity (Carpinus betulus) ze względu na duże podobieństwo, często mylony jest z bukiem. Liście grabu pojawiają się znacznie wcześniej, są mniej błyszczące, mają mocne użyłkowanie i są szorstkie w dotyku, na jesieni przybierają kolor beżowo-złoty. Na wysoki, gęsty formowany żywopłot trzeba posadzić 5-6 roślin na m2. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji. Doskonale znosi cięcie, po którym ładnie się krzewi. Rozpoczyna się je dopiero gdy rośliny osiągną 1 metr wysokości i dobrze się rozkrzewią. Dobrze toleruje zacienione stanowiska.


Głóg jednoszyjkowy


Roślina ta niegdyś wykorzystywana była przede wszystkim na żywopłoty wiejskich ogrodów. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monoguna) tworzy gęste cierniste żywopłoty, rzadko przycinane. Aby stworzyć ciernistą zaporę nie do przejścia należy posadzić 4 rośliny na 1 m2. W ostatnich latach coraz częściej jest stosowany jako roślina do nasadzeń w miastach z uwagi na niewielkie wymagania co do gleby oraz dużą tolerancję na zanieczyszczenia. Na wiosnę kwitnie intensywnie na biało, później tworzy drobne czerwone owoce, które w zimie są pokarmem dla ptaków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz