Wybieramy odpowiednie rośliny na żywopłot

Jesteś tutaj:

Wybieramy odpowiednie rośliny na żywopłot

3,4/5 (81 ocen)

Jałowce


Te iglaste krzewy mają zwartą formę, dzięki której doskonale sprawdzają się w roli roślin żywopłotowych. Najczęściej wybierany na żywopłot jest jałowiec pospolity (Juniperus comunis) lub jałowiec chiński (Juniperus chinensis). Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i nie są wymagające w stosunku do gleby. Nie wymagają częstego cięcia bo mają naturalny kolumnowy pokrój. Aby stworzyć gęsty żywopłot należy posadzić 2-4 rośliny na 1 m2. Po 10 latach jałowce dorastają do 2-3 metrów wysokości. Doskonale nadają się na ogrodzenia w ogrodach o charakterze wiejskim lub leśnym.


Ligustr


Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) nie bez powodu uznawany jest za najpopularniejszy liściasty krzew żywopłotowy. Szybko rośnie, jest mało wymagający i bardzo łatwy w formowaniu. Wystarczy przycinać go dwa razy w sezonie (w maju i w sierpniu) aby stworzył gęstą zieloną ścianę. Jeśli nie jest intensywnie przycinany wiosną na jego pędach pojawiają się drobne białe kwiaty, a jesienią czarne, błyszczące jagody. Krzew jest częściowo zimozielony więc może na nim pozostać część liści aż do wiosny. W mroźne i bezśnieżne zimy ligustry mogą przemarzać.

Żywopłot - tuje

Żywopłot - tuje

Tuje (żywotniki)


Tuje, żywotniki (Thuja) to bez wątpienia najpopularniejsze iglaste rośliny żywopłotowe. Stosowane są głównie na formowane lub nieformowane żywopłoty zimozielone. Rosną dość szybko, dlatego często sadzone są przy siatce ogrodzeniowej skutecznie odgradzając ogród od sąsiadów. Najczęściej sadzony jest żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiany 'Smaragd' oraz 'Brabant'. Są one odporne na mróz, a ich igły rzadko brązowieją. Bardzo lubiana jest także kolumnowa odmiana 'Columna'. Tuje na żywopłot sadzimy w rzędzie zachowując między roślinami oraz od siatki odległość minimum 50 cm.

Paweł Romanowicz


Koniecznie zobacz