Jałowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Jałowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

3,4/5 (578 ocen)

Jałowiec (Juniperus) jest rośliną iglastą, która przynależy do rodziny cyprysowatych. Roślina pochodzi z Europy Środkowej. Są to odporne na mróz i mało wymagające zimozielone drzewa i krzewy iglaste o różnorodnych pokrojach i formach barwnych. Igliwie jałowca może być zielone, żółte, popielatoszare lub niebieskawe, zazwyczaj u roślin młodych i dojrzałych mają inną budowę. Na końcu gałązek pojawiają się drobne kwiaty, które zebrane są w zbite kwiatostany. Szyszkojagody podczas dojrzewania przybierają barwę czarną lub niebieskawą. Jałowce są zazwyczaj dwupienne, a okazy żeńskie zawiązują owoce tylko wtedy, gdy znajdują się w pobliżu okazów męskich. Rodzaj obejmuje około 70 gatunków drzew i krzewów o różnym wyglądzie, z których tylko dwa występują w Polsce w warunkach naturalnych, a mianowicie jałowiec pospolity i jałowiec sabiński.


Gatunki


Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

Jałowiec pospolity przybiera formę krzewu lub małego drzewa, charakteryzującego się bardzo kłującymi i lśniącymi na zielono igłami z szeroką oraz podłużną białą pręga. Owocem rośliny są czarne szyszkojagody. Jałowiec ma zróżnicowany przekrój – od stożkowatego po rozpostarty, czasem też ścielący się. Rośnie stosunkowo wolno, a jako dorosły krzew ma 6 m wysokości i rozrasta się na 2 m. Na terenie Polski rośnie na niżach i w niższych partiach górskich. Wyróżnia się kilka odmian jałowca pospolitego.

Compressa – odmiana szczególnie wolno wzrastająca, która osiąga wysokość 1 m i szerokość 30 cm, tworząc tym samym miniaturową kolumnę. Dobrze sprawdza się posadzona w ogrodach skalnych i uprawiana w pojemnikach lub donicach. Ostre igły krzewu są szarawe, a z czasem zielenieją.

Repanda – odmiana rozpostarta jałowca, która przedstawicielem jest karłowa, ścieląca się roślina. Wytwarza ona gęsto rosnące i regularnie ułożone gałęzie, które okrywa szarozielone igliwie. Igły tej odmiany są wrażliwe na słońce, a w okresie zimowym mogą stać się brunatne. Po 10 latach uprawy jałowiec ma wysokość 30 cm i 2 m szerokości.

Sentinel – ma wzniesione gałęzie, którą tworzą wąską i zwężającą się ku szczytowi kolumnę. Igły są w kolorze ciemnoniebieskozielonym i rosną na czerwonawopurpurowych pędach. W wieku 30 lat jałowiec osiąga wysokość 4 m, a jego szerokość wynosi tylko 50 cm.

Jałowce

Jałowce

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina)

To specyficzny krzew, który w początkowych latach wzrostu jest niski i spłaszczony na szczycie. Po 10 latach uprawy ma jedynie 20 cm wysokości i 30 cm szerokości, zaś ostatecznie osiąga wymiary 1×2 m. Jego gęste gałązki umieszczone są piętrowo jedna na drugiej. Ciemnozielone igły po roztarciu wydzielają ostry i duszący zapach. Podczas bardzo ostrych zim wierzchołki pędów jałowca mogą zamierać. Jałowiec sabiński rośnie w Polsce w warunkach naturalnych.


Jałowiec chiński (Juniperus chinensis)

Ten gatunek formuje się w wąskie, stożkowate drzewo z krótkim pniem uwidoczniającym się poniżej gęstej korony. Na igłach znajdują się niebieskawobiałe znaczki. Owocem jałowca są szyszkojagody w kolorze niebieskim. Wysokość jaką może osiągnąć jałowiec chiński to nawet 25 m, w odmianach ogrodowych jest niższy. Wśród odmian jałowca wyróżnia się np. Aurea i Kaizuka.

Aurea – odmiana o łagodnie zwężającej się i zaokrąglonej na szczycie kolumnie, która ma wysokość 12 m i szerokość 1 m (po 10 latach 1,5 m szerokości). Wyróżnia się gęstym igliwiem, które początkowo jest złociste, a po roku niebieskoszare.

Kaizuka – w okresie jesiennym okrywa się niebieskimi szyszkojagodami, zaś przez cały rok ma jasnozielone igły. Przybiera formę małego, szerokiego drzewa, które rośnie powoli. Po 60 latach wzrostu dorasta do 6 m wysokości i ma szerokość 4 m.

Jałowiec płożacy

Jałowiec płożacy

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis)

Jałowiec płożący odznacza się długimi gałęziami, które pokrywa krótkie, kłujące igliwie lub drobne łuski w stalowoszarym lub niebieskim odcieniu. Po 40 latach uprawy gałęzie mają nawet 2−3 m długości. Ze względu na specyfikę gałęzi, pomiędzy nimi mogą rosnąć inne rośliny. Odmianami jałowca płożącego jest m.in. Bar Harbor, Hughes, Prince of Wales. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz