Cis pospolity i pośredni - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Cis pospolity i pośredni - odmiany i uprawa

3,7/5 (88 ocen)

Cis to jeden z nielicznych krzewów iglastych dobrze znoszących zacienienie i znakomicie nadających się do cięcia. Z tego względu jest niezastąpionym gatunkiem iglastym, wykorzystywanym do tworzenia zimozielonych, formowanych żywopłotów i oryginalnych kompozycji rabatowych w miejscach niedoświetlonych. Do najczęściej spotykanych w ogrodach gatunków cisa należą: cis pośredni (Taxus × media) i cis pospolity (Taxus baccata). Rzadko jednak uprawia się je w postaci czystego gatunku, gdyż osiągają zbyt duże rozmiary. Do ogrodu poleca się raczej ich liczne odmiany, wyróżniające się bardziej kompaktowym pokrojem i słabszym wzrostem, a także dodatkowymi walorami ozdobnymi na przykład w postaci barwnych igieł.


Odmiany


Wśród licznych odmian ozdobnych cisa, na uwagę zasługują między innymi:

1. odmiany cisa pospolitego :

- o pokroju kolumnowym i szeroko kolumnowym: „Overeynderi” (2 m. wys., igły zielone), „David” (ok. 2 m. wys., młode przyrosty żółte), „Fastigiata Aurea” (liście z żółtym obrzeżem, wys. ok. 2 m.), „Fastigiata Robusta” (o krótkich, zielonych liściach, wys. ok. 5 m.)
- o pokroju rozłożystym: „Elegantissima” (młode igły żółte, szer. ok. 3 m., wys. ok. 1,5-2 m.), „Dovastoniana” (o „płaczących”, zielonych pędach, dorastający do ok. 2 m. wys. i ok. 5-8 m. szer.),
- o pokroju płożącym: „Repandens” (liście zielone, wys. ok. 0,5-1 m. szer. 2-3 m.).
- odmiany o barwnych liściach: „Fastigiata Aureomarginata” (liście z żółtą obwódką, dorasta do ok. 2 m. wys.), „Repandens Aurea” (odmiana o żółto obrzeżonych liściach, płożąca, ok. 1 m. wys., 2-3 m. szer.), „Semperaurea” (liście złocisto-żółte, krótkie, wys. ok. 2 m., szer. ok. 2 m.), „Summergold” (liście złotożółte, wys. 1 m., szer. 3m.).

2. odmiany cisa pośredniego :

- o pokroju kolumnowym i szeroko kolumnowym:” Hatfieldi” (igły zielone, wys. ok. 3 m.), „Hillii”(igły zielone, wys. ok. 3-5 m., szer. ok. 2 m.), „Mecenas” (liście zielone, wys. ok. 3-5 m., szer. ok. 1 m.), „Wojtek” (igły zielone, wys. ok. 2 m., odmiana polska)
- o pokroju rozłożystym: „Farmen” (igły zielone, wys. 2 m., szer. 3 m.), „Hicksii” (igły ciemnozielone, wys. ok. 3 m., szer. ok. 2 m.)
- odmiany o barwnych liściach: „Stefania” (żółte liście z zielonym paskiem biegnącym przez środek, wys. ok. 3 m.), „Tymon” (młode igły żółte, później kremowe z zielonym paskiem po środku, wys. ok. 1,5-2 m.).

W uprawie spotyka się też czasami odmiany cisa japońskiego (Taxus cuspidatanp).: „Aurescens”, „Nana” czy „Robusta”.

Cis z czerwonymi owocami

Cis z czerwonymi owocami


Wymagania uprawowe


Cisy to krzewy dość łatwe w uprawie, gdyż na ogół nie mają wysokich wymagań i rzadko sprawiają problemy. Jako jedne z nielicznych iglaków lubią glebę zasadową, dlatego przed ich sadzeniem należy sprawdzić pH podłoża i w razie potrzeby zastosować wapnowanie. Preferują też wilgotne powietrze oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stosunkowo wilgotne podłoże, choć urosną także na każdej typowej glebie ogrodowej. Mogą być posadzone na stanowisku słonecznym, półcienistym lub cienistym.

Cisy są z reguły dość odporne na niskie temperatury i tylko odmiany cisa pospolitego mogą gorzej znosić chłodne zimy (lepiej nie sadzić ich w chłodniejszych rejonach kraju). Należy też pamiętać, aby przed zimą obwiązać sznurkiem odmiany kolumnowe, gdyż śnieg zalegający na gałęziach odkształca pędy, które wiosną mogą już nie wrócić do poprzedniej formy.


Sadzenie


Cisy na miejsce stałe należy wysadzać na podobną głębokość, jak rosły w szkółce lub w pojemniku. Rozstaw dobiera się rozmiarów danej odmiany, pamiętając jednak, że cisy z reguły rosną bardzo wolno, więc trochę potrwa, zanim osiągną ostateczną szerokość i wysokość. Jeśli krzewy mają być wykorzystywane do utworzenia żywopłotu, najlepiej wybrać odmiany kolumnowe i posadzić je w rzędzie w odległości ok. 30-50 cm. od siebie.

Cis

Cis


Cięcie


Cisy znakomicie nadają się do cięcia, choć z reguły zabieg ten nie jest potrzebny, bo rośliny rosną wolno. Jeśli jednak chcemy wykorzystać je do utworzenia żywopłotu lub rzeźby ogrodowej, należy formować krzewy wczesną wiosną III-IV lub latem VII-VIII, gdyż cięte później niż w sierpniu, nie zdążą się zregenerować przed zimą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz