Jałowiec płożący - uprawa, rozmnażanie i odmiany

Jesteś tutaj:

Jałowiec płożący - uprawa, rozmnażanie i odmiany

3,4/5 (179 ocen)

Jałowce to ogromna ilość rozmaitych form i kształtów krzewów zimozielonych. Na szczególną uwagę zasługują niesamowite odmiany płożące, ze względu na to, że przypominają wspaniałe, wiecznie zielone dywany. Są piękną ozdobą ogrodu niezależnie od pory roku, ponieważ dobrze wyglądają zarówno komponując się z kolorowymi kwiatami jak i przykryte warstewką śniegu. Przy tym są roślinami niezwykle skromnymi. Nie wymagają  z naszej strony uwagi, zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko sprawiają jakiekolwiek problemy.


Charakterystyka form płożących


Jałowiec płożący to forma karłowata, osiągająca zazwyczaj bardzo niski wzrost, za to szybko i bezproblemowo rozkrzewiająca się wszerz. Bardzo dobrze sprawdzi się jako roślina okrywowa, na brzegi rabat czy skalniaki. Wypełnia puste miejsca tam, gdzie inne rośliny niekoniecznie chcą rosnąć  na przykład z powodu zbyt ubogiej, suchej gleby lub mniejszej ilości słońca.Uprawa i rozmnażanie jałowca płożącego


Jałowiec jest zasadniczo rośliną niezbyt wymagającą. Gleba na której zostanie zasadzony nie musi być żyzna, byle była przepuszczalna. Stanowisko także nie musi być bardzo słoneczne. Jałowiec płożący dobrze sobie radzi z większym zacienieniem, do którego jest przyzwyczajony z uwagi na to, że względem innych roślin ogrodowych zajmuje najniższe piętro przy samym podłożu. Tym samym jest przyzwyczajony do tego, że dociera do niego mało światła. Posadzony na wybranym przez nas miejscu szybko i dobrze się rozrasta i nie sprawia większych kłopotów. Dożyje wielu lat będąc przez cały ten czas ciekawym elementem ozdobnym, wobec którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący

Roślinę rozmnaża się używając sadzonek z tzw. piętką, czyli kawałkiem kory odcinanym razem z gałęzią. Optymalnym okresem na rozmnażanie jałowców jest okres miedzy połową sierpnia a połową września. Sadzonkę pobiera się ze zdrowego i niezbyt starego krzewu. Zostawiona przy tym piętka powinna mieć ok. 1 cm długości. Jeżeli podczas pobierania uzyskamy dłuższą, należy ją skrócić. Sama sadzonka optymalnie powinna mieć ok. 10 cm długości. Z dolnej części usuwamy igły i moczymy pęd w środku ukorzeniającym. Następnie sadzonkę umieszczamy w podłożu złożonym z torfu i piasku w proporcjach 4:1. Pojemnik należy przykryć torebką foliową z otworami. W takich warunkach sadzonki będą miały ok. 20 stopni Celsjusza i po kilku tygodniach wypuszczą korzenie.


Odmiany jałowca płożącego


Spośród wielu odmian zaliczanych do płożących, warto wymienić przynajmniej kilka.

Jałowiec Sawina

Naturalnie występuje w górach europejskich a także na Syberii, w Azji środkowej i Mniejszej. Porasta suche i gorące zbocza. Lubi gleby suche i płytkie. Dobrze i szybko się rozkrzewia. Charakterystyczną cechą  krzewu jest ostry zapach igieł.

Jałowiec pospolity „Green Carpet”

Jedna z popularniejszych odmian płożących, osiągających w wieku 10 lat wysokość 0,2 m, natomiast aż ok. 2 metry szerokości. Jego zielone igły nie są ostre. Nie ma specjalnie dużych wymagań glebowych, jak również wilgotnościowych. To idealna roślina okrywowa do każdego ogrodu.

Jałowiec pospolity „Greenmantle”

Odmiana przypominająca „Green Carpet”, o dosyć powolnym wzroście i miękkich igłach. Jego niewielkie wymagania i piękny wygląd sprawiają., że jest chętnie wybierany na obrzeża rabat czy skalniaki. Osiąga wysokość zaledwie ok. 20 cm.

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący

Jałowiec pospolity „Repanda”

Odmiana osiągająca w 10 roku swego życia aż 2,5 metra szerokości, przy wzroście kilkunastu centymetrów. Gałązki tego jałowca układają się dachówkowo. Posiada nieostre, zielone igły. Nie wymaga żyznych gleb ani  zabiegów pielęgnacyjnych, podobnie jak inne odmiany.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz