Przycinanie świerków - jak i kiedy? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Przycinanie świerków - jak i kiedy? Odpowiadamy!

3,4/5 (1692 ocen)

Świerki są niezwykle popularnymi drzewami ozdobnymi, a różnorodność ich gatunków i odmian sprawia, że doskonale nadają się zarówno do małych ogrodów, jak i na większe działki. Wyróżniamy odmiany kuliste, stożkowe, drzewa o zwieszających się gałęziach i o pokroju wyprostowanym, rosnące w formie wysokich kolumn. Wiele atrakcyjnych gatunków cechuje się silnym wzrostem – tylko umiejętnie przycinanie świerków pozwoli utrzymać je w ryzach.


Termin cięcia


Świerki zaleca się przycinać wczesną wiosną, zanim rozpoczną wegetację. Wtedy usuwamy pędy chore i złamane oraz przyrosty konkurujące z przewodnikiem. W pielęgnacji dużych okazów, które wymagają cięcia regulującego wzrost, najodpowiedniejszy do przeprowadzenia tego zabiegu jest również termin wczesnowiosenny.

Świerki posadzone w formie żywopłotu formujemy częściej, 2-3 razy w sezonie. Najsilniejsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną – wtedy nadajemy żywopłotowi kształt trapezu, tak by gałązki rosnące nisko nad ziemią zyskały dobre oświetlenie. Wczesne cięcie korzystnie wpływa na zagęszczenie żywopłotu. Termin kolejnej operacji przypada na przełom maja i czerwca, kiedy skracamy o 1/3 tegoroczne przyrosty świerków. Pod koniec lata można wykonać jeszcze niewielkie cięcie kosmetyczne. Iglaków nie należy przycinać później niż w sierpniu, ponieważ drzewka formowane o tej porze roku stają się mniej odporne na mróz.


Usuwanie zbędnych pędów


Wszystkie pędy rosnące pionowo stanowią konkurencję dla przewodnika, dlatego wymagają całkowitego usunięcia – wycinamy je gładko przy pniu. Tego rodzaju cięcie jest potrzebne przede wszystkim młodym świerkom. Nie wolno dopuścić, by drzewko miało więcej niż jeden wierzchołek, ponieważ zimą pionowe pędy mogą łamać się pod ciężarem śniegu, a uszkodzone iglaki są podatne na przemarznięcie. Nie należy też przycinać wierzchołka pędu głównego, a jeśli ulegnie on zamarciu, wybierzmy inny silnie rosnący, zdrowy pęd, który go zastąpi. Taką gałązkę odpowiednio odginamy i przywiązujemy tak, by rosła pionowo.


Cięcie ograniczające wzrost


W uprawie silnie rosnących odmian świerka praktykuje się skracanie przyrostów. Jeśli wybierając stanowiska pod nasze drzewa nie zostawiliśmy im wystarczającej przestrzeni na rozrost, z czasem ich gałęzie zaczną na siebie zachodzić. W takim wypadku warto wczesną wiosną przyciąć młode pędy sąsiadujących ze sobą iglaków. Nie naruszamy przy tym starszych gałązek, które trudniej się regenerują. Aby zabieg był skuteczny, należy powtarzać go co roku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz