Przesadzanie iglaków zgodne z zasadami

Jesteś tutaj:

Przesadzanie iglaków zgodne z zasadami

3,5/5 (102 ocen)

Ogród to miejsce, w którym ciągłe zmiany są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Rośliny kwitną, owocują, rozmnażają się i systematycznie powiększają swoje rozmiary lub wręcz odwrotnie, marnieją usychają i giną. Tak dynamicznie zmieniające się środowisko, wymaga czasem podjęcia przez nas działań, polegających na ponownym zagospodarowaniu wolnych przestrzeni lub przeniesieniu zbyt dużych roślin na nowe stanowiska. Niektóre gatunki źle znoszą taką przeprowadzkę inne natomiast radzą sobie z nową sytuacją całkiem dobrze. Do drugiej grupy roślin możemy zaliczyć między innymi krzewy iglaste. Jeśli bowiem rośliny zostaną przesadzone w odpowiedni sposób, nawet w starszym wieku powinny bez większych problemów zaaklimatyzować się w nowym miejscu.


Termin przesadzania


Najlepszym terminem na przesadzanie iglaków jest jesień (IX-X). Wtedy rośliny kończą już intensywną wegetację i powoli przechodzą w stan spoczynku. Ich procesy życiowe zwalniają, krzewy pobierają i transpirują mniej wody oraz nie rozwijają młodych przyrostów. Dzięki temu uszkodzony podczas przesadzania system korzeniowy ma wystarczająco dużo czasu na regenerację i przygotowanie się do kolejnego okresu wegetacyjnego. Nie wszystkie krzewy iglaste można jednak tak po prostu wykopać i posadzić na nowe stanowisko. Młode, niewielkie rośliny powinny sobie z taką nagłą przeprowadzką poradzić dość dobrze (pod warunkiem zachowania jak największej części bryły korzeniowej), ale już starsze, wieloletnie egzemplarze należy wcześniej do tego odpowiednio przygotować, gdyż w przeciwnym razie cała operacja może zakończyć się niepowodzeniem i utratą drzewka.


Prace przygotowawcze


Do jesiennego przesadzenia dużych iglaków powinniśmy przygotować się już wczesną wiosną. W tym okresie należy wykopać wokół krzewu głęboki i szeroki na ok. 20-30 cm. rowek (w odległości do pnia zbliżonej do 1/3 średnicy korony), wyłożyć go folią lub matą szkółkarską (co zapobiegnie przerastaniu korzeni do gleby), a następnie wypełnić wolną przestrzeń kwaśnym torfem zmieszanym z dobrą ziemią ogrodową lub kompostową. Po takim zabiegu, drzewko trzeba systematycznie i obficie podlewać aż do jesieni, dzięki czemu wytworzą się liczne boczne korzenie włosowate, spełniające ważną rolę w nawadnianiu i odżywaniu całej rośliny. Jesienią ostrożnie obkopujemy bryłę korzeniową, przycinamy dolne korzenie i przenosimy krzew na nowe miejsce.

Przesadzanie iglaków


Sposób sadzenia


Przed posadzeniem krzewu iglastego, nowe stanowisko musimy jednak najpierw przygotować. W tym celu wykopujemy duży otwór (dwukrotnie większy niż średnica bryły korzeniowej) i wypełniamy jego dno mieszanką kwaśnego torfu i dobrej ziemi ogrodowej lub kompostowej. Na tak przygotowanym podłożu umieszczamy korzenie iglaka i zalewamy je wodą (rośliny umieszczamy w gruncie na podobnej głębokości, jak rosły dotychczas). Po wsiąknięciu nadmiaru wody wypełniamy otwór do poziomu gruntu tym samym podłożem, którym wyłożyliśmy spód dołka. Następnie ziemię wokół krzewu ugniatamy, podlewamy i ściółkujemy grubą warstwą kory sosnowej. Jeśli przesadzony krzew był pokaźnych rozmiarów, przez kilka pierwszych lat będzie potrzebował stabilizacji (odciągi, paliki), mniejsze rośliny powinny poradzić sobie bez dodatkowego wsparcia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz