Jak i kiedy sadzić sosnę? Sadzenie sosen bez tajemnic

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy sadzić sosnę? Sadzenie sosen bez tajemnic

3,5/5 (1200 ocen)

Gatunki z rodzaju Pinus to jedne z najłatwiejszych w uprawie drzew ozdobnych. Prawidłowo przeprowadzone sadzenie sosny pozwoli nam cieszyć się jej pięknym i zdrowym wyglądem przez długie lata.


Zakup drzewka


Kondycja drzewa zależy w dużej mierze od rodzaju sadzonki. Młode sosny sprzedaje się w donicach, większe okazy zaś w balotach – workach z juty bądź innego materiału, które mają ochronić bryłę korzeniową przed wyschnięciem. Wybierając drzewko balotowane sprawdźmy stan jego korzeni. Jeśli ziemia wokół nich jest zwarta i nie osypuje się, sosna powinna się łatwo przyjąć. Korzenie sadzonki doniczkowej również wymagają przeglądu. Jeżeli nie widać drobnych, cienkich korzonków, a duże wyglądają na świeżo skrócone, oznacza to, że oglądany przez nas okaz nie był ukorzeniany w pojemniku, ale został niedawno wykopany z gruntu. Takie iglaki należy sadzić w tym samym terminie, co drzewa balotowane.

Uwaga: nie warto kupować sosen z odsłoniętymi korzeniami. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że system korzeniowy takiego drzewka jest przesuszony i roślina obumrze pomimo troskliwej pielęgnacji.


Termin sadzenia


Iglaki w doniczkach można kupić przez cały sezon i przenieść do gruntu w dowolnym terminie, o ile nie jest zbyt sucho i gorąco. Sadzenie przeprowadzamy najwcześniej zaraz po rozmarznięciu gleby, najpóźniej – w połowie października, żeby sosny zdążyły się ukorzenić przed nastaniem mrozów. Okazy balotowane sadzimy wyłącznie wiosną lub jesienią. Najkorzystniejszym terminem na przeniesienie ich do gruntu jest wrzesień.


Przygotowanie do sadzenia


Przed sadzeniem sosny podłoże powinno zostać spulchnione, starannie odchwaszczone i wzbogacone kompostem. Odpowiednio żyzna gleba zapewni młodym iglakom zdrowy wzrost, dlatego jeśli nie mamy dostępu do nawozów organicznych, warto sięgnąć po preparaty mineralne. Przed sadzeniem jesiennym wzbogacamy podłoże niewielkimi dawkami nawozów fosforowych i potasowych. Drzewka wysadzane wiosną wymagają z kolei zasilenia azotem. Warto zastosować wtedy kompletny nawóz, np. Azofoskę bądź Fructus, w dwóch dawkach po 1,5-2 kg/100 m2. Pierwszą z nich mieszamy z glebą na 2 tygodnie przed planowanym sadzeniem, drugą – 8-12 tygodni po.

Jeśli chcemy posadzić sosnę na trawniku, oczyszczamy z darni powierzchnię o średnicy o 30 cm większej niż korona drzewka. Przez pierwsze kilka lat trawa nie powinna dorastać do pnia młodego iglaka, ponieważ stanowiłaby konkurencję do wody i składników pokarmowych.

Sadzenie sosny

Sadzenie sosny


Technika sadzenia


Bezpośrednio przed sadzeniem nawadniamy drzewko. Głębokość, na jakiej powinna znaleźć się bryła korzeniowa młodego iglaka, zależy od pory roku. Wiosną i latem sadzimy sosnę w taki sposób, by powierzchnia jej bryły korzeniowej znalazła się na równi z poziomem podłoża lub o 1 cm niżej. W przypadku sadzenia jesiennego zaleca się, by głębokość dołka wyniosła o 3 cm więcej. Jego szerokość powinna być znacznie większa od rozmiarów bryły korzeniowej, tak by dało się w nim rozłożyć korzenie drzewka. Sosnę balotowaną można posadzić razem z workiem jutowym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz