Jakie iglaki w ogrodzie warto uprawiać?

Jesteś tutaj:

Jakie iglaki w ogrodzie warto uprawiać?

3,4/5 (163 ocen)

Chociaż być może przeciętny obywatel jest w stanie wymienić tylko kilka gatunków roślin iglastych, tak naprawdę świat iglaków jest niezwykle różnorodny i bogaty. Także w naszym ogrodzie może zagościć wiele pięknych okazów. Trzeba jedynie zapoznać się z fachową wiedzą na temat ich doboru do czynników środowiskowych oraz pielęgnacji. Ponadto jeżeli będziemy mieli świadomość tego, jak różnią się od siebie poszczególne gatunki, łatwiej nam będzie wyobrazić sobie kompozycję z iglaków w naszym ogrodzie oraz wcielić ten pomysł w życie.


Czynniki decydujące o różnorodności iglaków


Poszczególne gatunki roślin iglastych różnią się od siebie wysokością, pokrojem, budową, ubarwieniem oraz zmiennością w ciągu roku.

1. Wzrost

Wysokie rośliny iglaste, na przykład drzewa najlepiej nadają się jako element podstawowy, wyróżniający się w ogrodzie lub jako uzupełnienie kompozycji, na przykład na obrzeża ogrodu przydomowego. Średnie gatunki roślin wykorzystuje się jako uzupełnienie przesłony między wysokimi a niskimi. Ładnie także mogą się prezentować samodzielnie. Niskie i płożące rośliny wspaniale wyglądają w niższych częściach ogrodu i sadzone są pojedynczo lub grupami. Iglaki wysokie to na przykład:

Jodła pospolita
Modrzew
• Świerk pospolity
• Sosna pospolita

Do roślin o średniej wysokości zaliczamy:

Cyprysik Lawsona
Świerk biały
• Cyprysik groszkowy
• Cyprysik tępołuskowy

Niskie iglaki to na przykład:

• Cyprysik biały
• Szydlica japońska
Jałowiec „Blue carpet”


Cyprysik tępołuskowy

Cyprysik tępołuskowy - odmiana karłowa

2. Pokrój

Pokrój rośliny zależy od kształtu korony oraz pnia. Wyróżniamy iglaki: kolumnowe, stożkowe, kuliste i owalne, poduszkowate i półkoliste, rozłożyste i płożące. Stożkowa i kolumnowe gatunki dobrze nadają się na żywopłoty, których nie trzeba kształtować. Bardzo dobrze też wyglądają jako samodzielnie okazy, bowiem ich strzelistość bardzo ładnie prezentuje się w ogrodzie z gatunkami na przykład płożącymi. Jajowate czy kuliste rośliny nadają się na niższe partie kompozycji, albo do ogrodów, gdzie geometryczne kształty stanowią podstawę kompozycji. Warto zauważyć też, że wraz z wiekiem, pokrój poszczególnych okazów będzie się zmieniać.

3. Budowa

Budowa iglaków wiąże się z różnorodnością poszczególnych ich części takich jak pień, liście, kwiat czy struktura kory.

4. Barwa

Oprócz zielonych roślin mamy także złotożółte, niebieskawe oraz pstre.

5. Zmienność

Jeżeli chodzi o iglaki to mówiąc o zmienność mamy na myśli takie swoiste cechy jak opadanie lub trwałość igieł w ciągu roku, wybarwienie igieł w poszczególnych porach roku czy też występowanie owoców.

Sosna
Pielęgnacja iglaków


Poszczególne gatunki mają różnorodne wymagania jeżeli chodzi o rodzaj gleby, nasłonecznienie stanowiska oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne takie jak mróz czy susza. Najlepsza gleba dla iglaków to piaszczysto-gliniasta, zawierająca sporą ilość składników odżywczych oraz wilgoci. Jeżeli chodzi o nasłonecznienie, to zależy to od gatunku. Rośliny światłolubne, będą wymagały stanowiska cechującego się pełnym nasłonecznieniem. Możemy do nich zaliczyć na przykład iglaki takie jak jałowce, świerki czy sosny. Inne z kolei gatunki mogą się dobrze rozwijać nawet w półcieniu. Na przykład cis i cyprysik tępołuskowy zniosą małą ilość światła, ale to raczej wyjątki jeżeli chodzi o iglaki. Większość nich potrzebuje sporo słońca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz