Jodła kalifornijska (jednobarwna) - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Jodła kalifornijska (jednobarwna) - odmiany i uprawa

3,4/5 (264 ocen)

Jodły są uważane za jedne z najpiękniejszych drzew iglastych. Zachwycają pięknym pokrojem, wspaniałymi igłami, a często również ciekawymi szyszkami. Większość gatunków to jednak drzewa bardzo wysokie, nierzadko osiągające 15 czy 20 m. wysokości, dlatego do ogrodów znacznie lepiej nadają się ich zdecydowanie niższe odmiany, dorastające do ok. 2-3 m. wysokości lub nawet zupełnie karłowe. Jedną z ciekawszych jodeł polecanych do uprawy w ogrodach jest jodła kalifornijska lub inaczej jednobarwna (Abies concolor).


Opis


Gatunek rośnie szybko i dorasta do wysokości ok. 20-30 m. (po 10 latach ok. 6 m.), jednak jego odmiany wykazują się zdecydowanie niższym wzrostem i bardziej kompaktowym pokrojem. Drzewo tworzy bardzo ładną, regularną koronę, o stożkowatym kształcie i doskonale prezentuje się na otwartej przestrzeni. Jodła kalifornijska różni się od innych gatunków jodły przede wszystkim igłami, gdyż są one dość długie, cienkie, lekko wygięte do góry i z obu stron mają taką samą, jednolitą, niebieskozieloną lub szarozieloną barwę oraz nie posiadają charakterystycznych pasków od spodu, a po roztarciu wydzielają cytrynowy aromat. Jodła tworzy też dość ciekawe, walcowate, zwarte szyszki nasienne, które wyrastają na pędach pionowo (sterczą na gałęziach do góry), głównie w górnej części korony. Nie są zbyt duże i początkowo mają kolor zielony, z czasem przebarwiają się jednak na fioletowo, a po dojrzeniu stają się brązowe i w końcu rozpadają się, uwalniając z wnętrza nasiona.

Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska


Odmiany


Ze względu na swoje imponujące rozmiary, jodła kalifornijska w postaci czystego gatunku rzadko bywa uprawiana w ogrodach, jednak jej odmiany posiadające dużo mniejszy wzrost są cennymi i wartościowymi roślinami ozdobnymi. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim: „Compacta” –karłowa, wolnorosnąca odmiana, o bardzo gęstym, nieregularnym, szeroko-stożkowatym pokroju i  niezbyt długich, niebieskozielonych igłach, dorastająca do wys. ok. 2-3 m., „Archer's Dwarf” – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 2-3 m. wysokości, o igłach początkowo jasnoniebieskich, później fioletowo-zielonych, tworząca ładną, regularną, zwartą, stożkowatą formę, „Gable's Weeping” – odmiana karłowa, o nieco rozłożystym, płaskim pokroju, „Candicans” – odmiana o pięknych, srebrzystych igłach, dorastająca do ok. 2-3 m. wys., „Nana” – wolnorosnąca odmiana karłowa, osiągająca ok. 1-2 m. wys., charakteryzująca się zwartym pokrojem i krótkimi, niebieskimi igłami. Bardzo piękną, ale wysoką (dorasta do ok. 10-15 m.) odmianą jest natomiast „Wintergold”, której igły w sezonie mają barwę zielonożółtą, natomiast zimą intensywnie złotożółtą.


Wymagania uprawowe


Jodła kalifornijska należy do najbardziej tolerancyjnych gatunków jodły. Pochodzi z centralnych terenów Ameryki Północnej, gdzie chętnie zasiedla tereny górzyste. Jest znacznie bardziej od innych jodeł odporna na niskie temperatury oraz znacznie lepiej znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze i suszę. Jest także wyjątkowo tolerancyjna w stosunku do podłoża, bo chociaż najlepiej będzie się czuła na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych i kwaśnych, nie gorzej poradzi sobie także na podłożach jałowych i ubogich w składniki pokarmowe, a nawet na piaskach. Drzewo można też bez obawy, sadzić na odkrytych terenach, gdzie występują dokuczliwe wiatry. Jodła kalifornijska ma jednak jedno, bardzo istotne wymaganie. Roślina nie toleruje cienia, gdyż jest wybitnie światłolubna. Nawet na lekko ocienionym stanowisku zaczyna cierpieć z powodu braku światła, a w cieniu niemal całkowicie gubi igły z dolnych gałęzi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz