Jodła kalifornijska (jednobarwna) - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Jodła kalifornijska (jednobarwna) - odmiany i uprawa

3,4/5 (263 ocen)

Cięcie


Cięcie u tego gatunku nie jest konieczne, a nawet niewskazane, gdyż jego ładny, naturalny, stożkowaty pokrój najlepiej prezentuje się bez ingerencji człowieka. Czasami jednak warto przycinać niektóre odmiany jodły kalifornijskiej, gdyż tylko wtedy zachowają ładny, regularny pokrój (np. „Compacta”).

Jodła kalifornijska (jednobarwna)

Jodła kalifornijska (jednobarwna)


Rozmnażanie


Jodłę kalifornijską rozmnaża się z nasion, które jednak wymagają okresu stratyfikacji i kiełkują dość długo. Odmiany pozyskuje się natomiast wyłącznie za pomocą szczepienia, gdyż tylko wtedy zachowają swoje charakterystyczne cechy.


Choroby i szkodniki


Podobnie jak większość jodeł, także jodła kalifornijska nie jest wolna od zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Na jej igłach i pędach lubią pojawiać się mszyce (obiałka pędowa, ochojnik korowojodłowy i ochojnik jodłowy) i przędziorki, a czasem mogą ją też zaatakować grzyby (osutka jodły, rdza jodły).


Zastosowanie


Jodła kalifornijska to niezwykle piękne i atrakcyjne drzewo o wspaniałym, równomiernym, stożkowatym pokroju, jednak ze względu na swoje imponujące rozmiary i szybki wzrost nadaje sie przede wszystkim do dużych ogrodów, parków krajobrazowych oraz do sadzenia na rozległych terenach zieleni miejskiej. Znacznie bardziej uniwersalne są kompaktowe odmiany jodły kalifornijskiej, gdyż idealnie nadają sie do każdego typu ogrodu, gdzie można je sadzić jako samodzielny akcent ozdobny (np. na trawniku) lub komponować z innymi roślinami iglastymi bądź bylinami. Jodła bardzo ładnie prezentuje się także na wrzosowisku bądź w ogrodzie orientalnym.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz