Akacja srebrzysta - symbol śródziemnomorskiego światła

Jesteś tutaj:

Akacja srebrzysta - symbol śródziemnomorskiego światła

3,4/5 (55 ocen)

Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) to drzewo należące do grupy mimozowatych. W środowisku naturalnym występuje w południowej Europie i Australii. W Polsce uprawiana jako roślina domowa ze względu na małą odporność na mróz. Bardzo dobrze nadaje się do sadzenia w pojemnikach na zimę przenoszonych do pomieszczenia osłoniętego przed mrozem. Drzewo wręcz idealnie nadaje się do wystawienia na taras w okresie letnim.

Akacja srebrzysta w warunkach naturalnych osiąga wysokość do ok. 20 m, zaś w Europie do ok. 6 m (rośnie szybko). Posiada koronę stożkowatą i stosunkowo szeroką. Gałęzie są dosyć wiotkie i długie.

Liście akacji srebrzystej są zimozielone, delikatne, barwy szarozielonej. W nocy liście się składają i zwieszają. Kwiaty posiadają jasnożółte główki, zebrane w duże wiechy, przyjemnie pachnące. Owoce to płaskie i pękające strąki o długości 5-10 cm. Korzenie są poziome i gęste.

Drzewo bardzo często uprawiane jest na kwiat cięty. We Włoszech kwiaty akacji srebrzystej są bardzo popularne w Dzień Kobiet.


Uprawa


Akacja srebrzysta bardzo dobrze rośnie w glebie kwaśnej, lekkiej, dobrze zdrenowanej i zasobnej w próchnicę. Optymalne stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Pędy należy przyciąć po kwitnieniu. Drzewo należy również nawozić i podlewać stosunkowo obficie, szczególnie w okresie wzrostu. W czasie zimowego spoczynku nawożenie zawieszamy, zmniejszamy również częstotliwość podlewania.


Akacja srebrzysta

Akacja srebrzysta

Siew


Akację srebrzystą można wysiewać praktycznie przez cały rok. Przed siewem nasiona warto na kilka minut włożyć do ciepłej wody. Kiełkowanie następuje szybko. Młode rośliny należy regularnie podlewać. Po pewnym czasie rozsadzamy rozsadę do osobnych pojemników.

Nasiona akacji srebrzystej kupisz w tym sklepie online

Akacja srebrzysta

Akacja srebrzysta

Koniecznie zobacz