Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

3,3/5 (488 ocen)

Mimoza wstydliwa (Mimosa pudlica), nazywana też czułkiem wstydliwym, jest uroczą rośliną należącą do rodziny mimozowatych. W uprawie doniczkowej ceniona jest nie tylko ze względu na dekoracyjne piórkowate liście i puchate, kuliste kwiatostany, ale także z powodu ciekawej reakcji jej wrażliwych listków na dotyk. Nawet przy bardzo delikatnym dotknięciu listki w mgnieniu oka składają się parami, a ogonek liściowy opada w dół. Po około pół godzinie liście odzyskują swoją normalną pozycję. Co ciekawe roślina nie reaguje na podmuchy wiatru czy przeciągi, za to liście zwijają się pod wpływem gorąca, na przykład, kiedy przysuniemy do listków płonącą zapałkę. Warto jednak pamiętać, aby nie przeprowadzać takich ‚pokazów‘ zbyt często, zdają się one bowiem szkodzić roślinom, które potrzebują coraz więcej czasu, aby wrócić do siebie. Czasami mogą nawet przestać rosnąć. Roślina także „śpi” ze stulonymi liśćmi.

Mimozy występują naturalnie w Ameryce Południowej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Porastać mogą zarówno sawanny jak i lasy tropikalne. Na wielu terenach tropikalnych i subtropikalnych terenie uważana jest za pospolity chwast, ponieważ rośnie w gęstych skupiskach i uniemożliwia rozwój innym roślinom. Nie są zjadane przez bydło ze względu na kolce, rozsiewają się natomiast bardzo szybko porastając coraz rozleglejszy obszar. Do rodzaju mimoza należy ok. 600 gatunków – wśród nich znajdziemy zarówno drzewa, krzewy, jak i byliny.

Uprawiana jako roślina doniczkowa mimoza wstydliwa jest krótkowiecznym, wieczniezielonym półkrzewem, który osiąga wysokość do 1 m. Wykształca cierniste pędy i pierzaste, podwójnie skrętoległe liście z jedną lub dwiema parami listków. Przy zapewnieniu dobrych warunków mimoza zakwita w okresie od maja do października. Puszyste, drobne, obupłciowe kwiaty zebrane są w główki o średnicy 1-2 cm. Mają one różową barwę. Po zapyleniu ich przez owady lub wiatr wykształcany jest szorstko owłosiony strąk.

Mimoza wstydliwa - kwiaty

Mimoza wstydliwa - kwiaty

Światło i stanowisko


Mimoza najlepiej rośnie w jasnym i stale ciepłym stanowisku (18-22°C). Dobrze rośnie na parapecie o wystawie wschodniej lub południowej. Latem warto ustawić ją bezpośrednio w słońcu. Najpierw jednak trzeba ją stopniowo do niego przyzwyczaić, ustawiając doniczkę na kilkanaście dni w półcieniu. Jeśli miejsce uprawy jest zbyt ciemne mimoza nie zawiązuje kwiatów.

Podlewanie


Roślina ta lubi wilgoć. Podlewamy ją równomiernie tak, aby cała bryła korzeniowa była dobrze nawodniona. Przed następnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna nieco przeschnąć. Dodatkowo można zraszać liście miękką wodą. Nie należy natomiast dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Mimoza nie znosi także wody stojącej w korzeniach, która może powodować ich gnicie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz