Oliwka europejska (drzewo oliwne) - zasady uprawy

Jesteś tutaj:

Oliwka europejska (drzewo oliwne) - zasady uprawy

3,4/5 (796 ocen)

Oliwka europejska (Olea europaea) jest wspaniałym drzewem, które jako dorosły okaz często jest bardzo sękate. Jest szeroko rozpowszechniona w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie uprawiana była od wieków. Drzewo oliwne jest symbolem pokoju i nowego życia. Grecka legenda głosi, że pierwsze drzewo oliwne wyrosło na Akropolu z włóczni Ateny i dlatego było jej poświęcone – jej zniszczenie wiązało się z surową karą. Oliwki są przede wszystkim roślinami użytkowymi. Ich drewno wykorzystuje się do wykonywania różnych przedmiotów codziennego użytku, a ze względu na swój powolny wzrost jest to materiał dość drogi. Owoce są szeroko wykorzystywane w kuchni i kosmetyce.

Oliwka europejska rośnie jako drzewo lub duży krzew, maksymalnie może osiągać 15 m wysokości. Zazwyczaj pozostaje dużo niższa i nie przekracza 5 m wysokości. Ma silnie rozgałęzioną, ale przejrzystą koronę. Rośnie niezwykle powoli, jest także długowieczna – nierzadko można spotkać nawet kilkuset letnie okazy. Pień z reguły nie jest prosty, tylko sękaty, pokryty jest szarawą korą. W środku jest pusty. Kora u młodych oliwek jest zielonoszara i gładka. Liście oliwki są skórzaste, ułożone naprzeciwlegle, mierzą 3-8 cm długości. Są z wierzchu ciemnozielone, od spodu zaś srebrnoszare. Nieduże kwiaty są raczej niepozorne, delikatnie pachnące, mają kremowo-żółtą barwę. Pojawiają się wiosną na zeszłorocznych pędach. Zazwyczaj do zapylenia potrzebny jest pyłek innej odmiany. Owocami są pestkowce nazywane oliwkami, które w Europie Środkowej mogą się wykształcić, jednak zazwyczaj nie osiągają pełnej dojrzałości. Mogą one być zielone, białe, czerwonawe, fioletowe albo czarne. Ze względu na ich wykorzystanie dzielą się na większe i bardziej mięsiste oliwki stołowe oraz na mniejsze i twardsze, przeznaczone do produkcji oliwy.

Oliwka europejska - bonsai

Oliwka europejska

Stanowisko


Oliwka europejska uwielbia słońce. Powinna stać w najbardziej nasłonecznionym miejscu, jakie mamy do dyspozycji. Latem najlepiej umieścić ją na dworze, ale wcześniej koniecznie trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do promieni słonecznych. Należy ustawić ją najpierw na 10 dni w półcieniu, przenosząc ją w kolejnych dniach w coraz jaśniejsze miejsce. Jeśli tego nie zrobimy ryzykujemy poparzeniami liści (pojawią się na nich brązowe plamy).


Podłoże


Ziemia dla oliwki powinna być przede wszystkim przepuszczalna, a w przypadku dużych roślin także gliniasta. Najlepsze są gleby piaszczyste. Substrat warto wzbogacić o materiały poprawiające przepuszczalność (żwir, keramzyt, perlit), na dno doniczki zawsze wsypujemy warstwę drenażu.


Podlewanie


Oliwka nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o podlewanie. Ziemia nie może być zbyt wilgotna. Należy unikać przelania, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny korzeni. Co prawda oliwki znoszą krótkotrwałe susze, ale ziemia nie powinna nigdy całkowicie wyschnąć. W swoim naturalnym środowisku rośliny te zazwyczaj muszą długo czekać na opady deszczu, dlatego przystosowały się do pobierania wody z ziemi swoimi niezwykle szeroko rozgałęzionymi korzeniami. W uprawie doniczkowej nie mają takiej możliwości, dlatego lepiej utrzymywać podłoże zawsze lekko wilgotne.

Oliwka - owoce

Oliwka - owoce

Nawożenie


Oliwki nawozimy regularnie od marca do września uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz