Oliwka europejska (drzewo oliwne) - zasady uprawy

Jesteś tutaj:

Oliwka europejska (drzewo oliwne) - zasady uprawy

3,4/5 (795 ocen)

Temperatura


W okresie wegetacyjnym należy im zapewnić możliwie wysoką temperaturę. Zimą wystarczy ok. 10°C. W jasnej oranżerii mogą zimować w temperaturze 15°C. Oliwki nie są mrozoodporne, dorosłe okazy wytrzymują jedynie krótkotrwałe spadki temperatur do -10°C. U młodych egzemplarzy szczególnie wrażliwe na mróz są korzenie, które natychmiast doznają uszkodzeń. Z tego względu rośliny uprawiane w doniczkach i wystawiane latem na zewnątrz należy w odpowiednim czasie schować.


Przycianie


Oliwki przycinamy wiosną na początku okresu wegetacji lub też jesienią. Warto regularnie skracać pędy, aby zachowała ładny pokrój. Kwiaty pojawiają się latem na pędach tegorocznych. Przy przycinaniu nie można właściwie nic zrobić źle, żywotna oliwka zniesie nawet bardzo mocne cięcie.

Oliwka europejska w doniczce

Oliwka europejska w doniczce

Rozmnażanie


Oliwki zazwyczaj rozmnażanie są przez szczepienie. Sadzonki bardzo trudno się ukorzeniają. Do rozmnażania najlepiej użyć półzdrewniałych części pędów i wysadzić je po uprzednim zanurzeniu w ukorzeniaczu. Nasiona wysiewamy wiosną. Jest to o tyle problematyczne, że potrzebne są świeże nasiona, które ponadto bardzo długo kiełkują.


Najczęstsze problemy w uprawie


Czerwce mogą pojawić się wtedy, kiedy roślina przechowywana jest w zbyt wysokiej temperaturze. Wiosną mogą ją atakować mszyce i wełnowce, które szczególnie upodobały sobie młode listki. Przesuszenie podłoża powoduje opadanie owoców i listków, jednak po podlaniu roślina zazwyczaj szybko się regeneruje. Zimą, jeśli stanowisko jest zbyt ciepłe i ciemne, oliwka także zrzuca liście.

Autor: Sylwia Hennek
 

Koniecznie zobacz