Mirt - zasady uprawy i właściwości

Jesteś tutaj:

Mirt - zasady uprawy i właściwości

3,4/5 (761 ocen)

Jeśli chcielibyśmy do naszego otoczenia wprowadzić nieco interesującej egzotyki, warto pomyśleć o uprawie mirtu (Myrtus), pochodzącego z rejonu Morza Śródziemnego. Rodzaj liczy zaledwie kilka gatunków należących do rodziny mirtowatych, które w formie gęstych, zielonych zarośli, porastają w naturze tereny nadbrzeża. Osiągają wtedy nierzadko wysokość 4-5 m, ale w uprawie doniczkowej nie przekraczają na ogół 1-1,5 m. Ta ciekawa roślina ma wiele zalet, gdyż jest nie tylko piękną i pachnącą ozdobą, ale ma też znaczenie kulinarne i lecznicze. Mirt jest również uznanym symbolem czystości, niewinności i nieśmiałości, a z jego gałązek wyplatano wianki dla panien młodych.


Praktyczne wykorzystanie rośliny


W sztuce kulinarnej mirt ma zastosowanie jako aromatyczna przyprawa wielu dań mięsnych (dodaje się go pod koniec pieczenia, dla lepszego zachowania aromatu), natomiast w medycynie ludowej ceni się go za właściwości bakteriobójcze i rozkurczowe. Wywary z liści stosowano przy kłopotach ze strony układu pokarmowego, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz okłady na skórę, pomagające przy podrażnieniach i zakażeniach bakteryjnych. Często stosowano je również do odkażania jamy ustnej i gardła, usuwając z ich pomocą nieprzyjemny zapach. Bardzo ceniony jest też olejek eteryczny, uzyskiwany głównie z liści mirtu. Ma on zastosowanie głównie w kosmetyce oraz lecznictwie, jako środek odkażający i mocno aromatyczny.

Mirt

Mirt


Wymagania uprawowe


Mimo jej wszechstronnych zalet, roślina nie jest najłatwiejsza w uprawie doniczkowej. Wymaga bowiem dość szczególnych warunków oraz okresu zimowego spoczynku. Przede wszystkim oczekuje miejsc widnych, ale nie w bezpośrednim słońcu. Jest to ważne szczególnie w okresie wegetacji i podczas kwitnienia. Poza tym wymaga dużo świeżego powietrza i niezbyt wysokiej temperatury. Jeśli nie chcemy wietrzyć mieszkania tak często, jak oczekuje tego roślina, lepiej wystawmy ją na okres letni w miejsce bardziej dla niej odpowiednie np. na taras lub balkon. Mirt należy podlewać regularnie, odwapnioną i odstałą wodą o temperaturze pokojowej, ale nie doprowadzać do przelania. Nadmiar wody nie może nigdy zalegać w podstawce, ale ziemia powinna zawsze być wilgotna. Rośliny lubią też częste zraszanie, co być może związane jest z ich naturalnym środowiskiem, gdzie powietrze zwykle jest dość wilgotne.

Mirt

Mirt czytaj dalej...

Koniecznie zobacz