Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,4/5 (538 ocen)

Draceny zaliczane są do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie tylko piękne, ale także łatwe w uprawie, królują przede wszystkim w salonach, a także w pomieszczeniach biurowych. Warto poznać je bliżej, tym bardziej, że pojawiło się wiele wyrazistych odmian, które poza ciekawym pokrojem, zachwycają paskowanymi liśćmi. W naszych mieszkaniach dominuje kilka gatunków i odmian rodzaju.


Dracena - kilka uwag o rodzaju


Egzotyczne draceny przywędrowały do nas z tropikalnej i subtropikalnej części świata m.in. z Azji i Afryki. W swoich ojczystych stronach osiągają o wiele większe rozmiary niż w naszych mieszkaniach, gdzie ich wysokość zależnie od gatunku, może osiągać nawet do  2- 3 m.

W stanie dzikim draceny charakteryzują się drzewkowatym pokrojem, a także bardziej krzaczastym. W mieszkaniach uprawiamy przede wszystkim gatunki o wąskich liściach, mniej lub bardziej sztywnych, wyprostowanych bądź bardziej zwieszających się, zielonych i paskowanych.

Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin, ale tylko nieliczne zyskały popularność, stając się podstawowymi roślinami domowymi, cennymi ze względu na pokrój oraz dekoracyjne liście. Dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany wybranych gatunków.



Wybrane gatunki rodzaju


Dracaena marginata
Dracaena aletriformis
Dracaena draco
Dracaena cylindrica
Dracaena sanderiana
Dracaena reflexa
Dracaena aurea
Dracaena deremensis
Dracaena goldieana
Dracaena fragrans
Dracaena surculosa
Dracaena hookeriana
Dracaena steudneri

Czy wiesz że…

Nazwa dracena pochodzi od słowa drakania, oznaczającego samicę smoka.

Dracena Sandera (lucky bamboo)

Dracena Sandera (lucky bamboo)

Zróżnicowanie gatunkowe


Do najpopularniejszych gatunków rodzaju, szczególnie cenionych jako rośliny doniczkowe zaliczymy m.in. Dracaena sanderiana (dracena Sandera), Dracaena marginata (dracena obrzeżona), Dracaena deremensis (dracena deremeńska) , Dracaena fragrans (dracena wonna), Dracaena reflexa (dracena odwrócona), Dracaena surculosa (dracena rozgałęziona), Dracena goldieana, Dracaena draco (dracena smocza).
 

Dracena Sandera – obecnie jedna z najpopularniejszych i powszechnie dostępnych gatunków rodzaju Dracaena. Ze względu na wygląd, bardzo często mylona jest z bambusem. Poprzez odpowiednie naświetlanie u producenta,  w sprzedaży można nabyć okazy spiralnie skręcone, bardzo dekoracyjne. Liście lancetowate. Roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, bardzo łatwo się rozmnaża i jest wrażliwa na nadmierne nawożenie. Z pewnością warte uwagi są jej odmiany o paskowanych liściach.

Dracena wąskolistna (obrzeżona) – jedna z łatwiejszych w uprawie, pochodząca z Madagaskaru, charakteryzuje się wąskimi liśćmi z czerwonawym obrzeżem. W warunkach domowych, osiąga niewielkie rozmiary, natomiast w środowisku naturalnym jej wysokość dochodzi do kilku metrów. Najpiękniej prezentuje się w formie piennej, z kilkoma wierzchołkami, zakończonymi licznymi liśćmi, tworzącymi kępki. W sprzedaży możemy nabyć m.in. odmianę ‘Tricolor’ u której występuje także kremowe paskowanie.

Dracena wonnajeden z najpopularniejszych gatunków draceny, który zdobi nasze mieszkania dekoracyjnym ulistnieniem, a podczas kwitnienia także białymi,  pachnącymi kwiatami. Liście osadzone na szczycie grubego pnia, u starszych roślin  ogołoconego z liści, w dolnej części rośliny. Liście szerokie (do 10 cm), lancetowate, a w odmianie także paskowane. Roślina może osiągać nawet dwa metry wysokości.

Dracena odwrócona - kolejny bardzo dekoracyjny gatunek draceny, charakteryzujący się krzewiastym pokrojem, lancetowatymi, gęsto osadzonymi liśćmi. Najpiękniej prezentują się paskowane odmiany. Uprawa typowa dla dracen, mało problematyczna.  

Dracena smocza - gatunek najłatwiejszy w uprawie. W naturalnym środowisku osiąga do kilkunastu metrów wysokości. Bardzo ciekawa roślina o lancetowatych liściach, tworzących zwartą kępę, osadzoną na szczycie rozgałęzionego pnia. 

Dracena deremeńskajedna z piękniejszych dracen, charakteryzująca się bardzo dekoracyjnym pióropuszem liści. W uprawie spotykamy liczne odmiany tej draceny, a wśród nich najpopularniejsza jest ‘Warneckii’ o paskowanych liściach. Osiąga do prawie 2 m wysokości. Ciekawie prezentuje się także odmiana ‘Compacta’ bardziej zwarta o dość szerokich liściach. Nie brakuje także odmian o żółtawym obrzeżu, a także paskiem, biegnącym przez środek liścia. Przykładem odmiany o jaśniejszym obrzeżu jest ‘Yellow Stripe’, natomiast  paskowana  przez środek liścia jest  odmiana ‘Messangeana’ oraz ‘Bausei’. Pierwsza ma pasek żółtawy, a druga białawy. Gatunek, który uprawia się bez większych problemów.

Dracena rozgałęziona - bardzo oryginalny i rzadziej spotykany gatunek draceny, pochodzący z Ameryki Zachodniej. Jej walorem są bardziej owalne, zaostrzone, a przy tym nakrapiane liście. Wymaga sporej wilgotności powietrza, tak więc lepiej nadaje się do oranżerii czy też do uprawy w szklarni.

Dracena goldieana – ciekawy gatunek draceny, charakteryzujący się poprzecznie paskowanymi, bardziej owalnymi liśćmi, osadzonymi na ogonkach. Oryginalna, ale trudniejsza w uprawie.

 

Czy wiesz że …

Jeżeli posiadamy w domu koty, to uważajmy, gdyż dracenę uznaje się za roślinę toksyczną dla tych zwierząt.

Dracena smocza w środowisku naturalnym

Dracena smocza w środowisku naturalnym

Ogólne warunki uprawy


Stanowisko

Myśląc o zakupie draceny, najlepiej zapewnić jej jasne stanowisko do półcienistego, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Draceny to rośliny ciepłolubne, preferujące wilgotne powietrze i rozproszone światło. Ponieważ w uprawie spotykanych jest wiele gatunków rodzaju, przed zakupem danej rośliny, warto zapoznać się z jej indywidualnymi wymaganiami. Pamiętajmy, że rośliny charakteryzują się silną wolą przetrwania, tak więc mogą poradzić sobie w mniej przychylnych  warunkach. Nie dziwmy się, jak dracena będzie rosła także w bardziej nasłonecznionym pomieszczeniu. Gatunki i odmiany o paskowanych liściach preferują jaśniejsze stanowiska, na których ładniej się wybarwiają. Spotykane w uprawie draceny lubią ciepło i doskonale sobie radzą w temperaturze pokojowej. Dracena smocza w  okresie letnim, może zostać wyniesiona także na osłonięty taras. Zaliczana jest ona do jednych z najmniej wymagających roślin, także wśród dracen. Dracena nie może być narażona na przeciągi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz