Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,4/5 (536 ocen)

Podłoże

Draceny wymagają przepuszczalnego podłoża z dużą ilością próchnicy. Można zastosować ziemię torfową, a także sporządzić mieszankę z torfu, piasku i ziemi liściowej. Takie podłoże nie tylko będzie przepuszczalne, ale również zasobne.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy w razie potrzeby, a więc wówczas, gdy bryła korzeniowa nie będzie mieścić się w doniczce. W zasadzie młode okazy można przesadzać co roku, ale starsze co kilka lat. Wielkie okazy nie muszą być przesadzane. Wystarczy usunąć część podłoża, uważając aby nie uszkodzić bryły korzeniowej, a następnie uzupełnić pojemnik świeżym i próchniczym podłożem.

Przesadzając dracenę pamiętajmy o drenażu.

Temperatura

Dracena doskonale odnajduje się w temperaturze pokojowej, a więc w granicach 18-24 °C. W okresie letnim, a więc w czasie intensywnego wzrostu, najlepiej zapewnić jej wyższą temperaturę, a w okresie zimowym trochę niższą, choć temperatura nie powinna obniżyć się poniżej 18°C. Wybrane gatunki zniosą także niższe temperatury - z pewnością do takich gatunków należy dracena smocza.

Nawożenie

W okresie silnego wzrostu, a więc od wiosny do jesieni, roślinę nawozimy co dwa tygodnie. W okresie późniejszym zaprzestajemy nawożenia. Do zasilania stosujemy płynne nawozy, najlepiej organiczne. W przypadku stosowania nawozów mineralnych, lepiej nie stosować pełnych, zalecanych przez producenta dawek. Poza tym większość z uprawianych dracen, charakteryzuje się paskowanymi liśćmi, a należy pamiętać, że zbyt duże dawki azotu, negatywnie wpływają na wybarwienie liści.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Dracena wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania. W okresie zimowym należy podlewanie ograniczyć. W okresie wzrostu, a więc od wiosny do jesieni, podlewamy w taki sposób, aby nie dopuścić ani do przesuszenia bryły korzeniowej, ani do jej zalania, które zakończy się gniciem bryły korzeniowej. Przelaniu rośliny nie sprzyja przepuszczalne podłoże, a także drenaż. Prawidłowo podlewana roślina będzie charakteryzowała się podłożem lekko wilgotnym. Jak już wspomniano w okresie zimowym ograniczamy podlewanie, dostosowując je do warunków panujących w mieszkaniu. Między jednym, a drugim podlaniem, podłoże powinno lekko przeschnąć. W cieplejszych mieszkaniach podlewanie będzie obfitsze.

Większość uprawianych w mieszkaniu dracen lubi zraszanie (m.in. dracena wonna, Dracaena surculosa, dracena obrzeżona, dracena sanderiana). Zraszanie podwyższa wilgotność powietrza i pozytywnie wpływa na roślinę, której przy braku wilgotności zasychają końcówki liści. Do zraszania stosujemy wodę odstaną o temperaturze pokojowej.

Poza tym w celu podwyższenia wilgotności powietrza, doniczkę można postawić na podstawce, wypełnionej kamykami i wodą.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o oczyszczaniu liści draceny z kurzu  miękką i wilgotną szmatką.
Starsze okazy wymagają odmłodzenia.

W uprawie draceny często mamy do czynienia z zasychającymi końcówkami liści. Dla poprawienia estetyki roślin, można je przyciąć w miejscu graniczącym ze zdrową tkanką.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Zakup rośliny


Rośliny najlepiej nabyć w cieszącym się dobrą opinią punkcie handlowym (centrum ogrodnicze, kwiaciarnia itd.) Wybierajmy rośliny o ładnym ulistnieniu, bez plam oraz innych zmian chorobowych, jak również tych świadczących o obecności szkodników. Nie zapominajmy także o systemie korzeniowym, który powinien być zdrowy, bez żadnych zmian chorobowych. W przypadku roślin nie oznaczonych, jeżeli mamy wątpliwości czy mamy do czynienia z kordyliną, czy też z juką można to sprawdzić po korzeniach, które powinny być w przypadku draceny żółtopomarańczowe, natomiast w przypadku kordyliny białe. Zakupioną roślinę najlepiej poddać kwarantannie, aby w przypadku obecności szkodników np. wciornastków, tarczników itp. ich populacja nie opanowała inne rośliny ozdobne.


Rozmnażanie


Dracenę zależnie od gatunku możemy rozmnożyć generatywnie bądź wegetatywnie. Drugi sposób jest powszechnie wykorzystywany, natomiast sposobem pierwszym możemy rozmnożyć Dracaena draco. Wegetatywne rozmnażanie draceny może odbywać się poprzez odkłady powietrzne, a najczęściej rozmnażamy ją poprzez sadzonki wierzchołkowe oraz przez fragmenty pnia.

Rozmnażanie poprzez nasiona – tą metodą rozmnaża się m.in. dracenę smoczą. Nasiona wysiewamy w okresie wiosennym w podłoże przepuszczalne, torfowe, wymieszane z piaskiem. Aby utrzymać stałą wilgotność podłoża, pojemnik należy nakryć przeźroczystą folią.

Rozmnażanie poprzez sadzonki wierzchołkowe – w okresie wczesno- wiosennym pobieramy sadzonkę, długości około 10 - 15 cm. Pozostawiamy dwa liście i wierzchołek wzrostu, następnie zanurzamy w ukorzeniaczu  i wsadzamy do ziemi. Prawidłowe podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością oraz lekką strukturą. Warto wymieszać torf z piaskiem (1:1). Ponieważ sadzonki do ukorzenienia wymagają wyższej i stałej temperatury, warto skorzystać z mnożarki, dzięki której bez problemu zapewnimy roślinie podłoże o temperaturze około 25°C. Jeżeli nie posiadamy mnożarki, pojemnik z sadzonką należy umieścić na parapecie, pod którym znajduje się grzejnik. Pojemnik z sadzonką należy nakryć workiem foliowym, pamiętając o codziennym wietrzeniu sadzonki.

Przy zapewnieniu optymalnych warunków, po kilku tygodniach roślina będzie ukorzeniona.

Sadzonkę wierzchołkową można ukorzenić także w wodzie. Tym sposobem możemy rozmnożyć m.in. dracenę obrzeżoną czy też dracenę Sandera.

Rozmnażanie poprzez sadzonki z pnia -  kolejna metoda rozmnażania draceny, polegająca na pocięciu pnia rośliny na około 10- 15 cm fragmenty, zawierające 2 - 3 węzły. Ukorzeniamy dolną część pobranej sadzonki. Górną ranę po cięciu zabezpieczamy np. sproszkowanym  węglem drzewnym. Dracenę ukorzeniamy w ciepłych warunkach, w mnożarce bądź pojemniku, zapewniając stałą wilgotność. Rozmnażanie poprzez sadzonki z pnia wykorzystywane jest w przypadku, kiedy chcemy odmłodzić roślinę.

Inną metodą rozmnażania, także z wykorzystaniem fragmentu pędu, jest jego umieszczenie np. w mnożarce, ale poziomo.
Sadzonki ukorzeniane w ten sposób, dłużej się ukorzeniają.

Rozmnażanie poprzez odkłady powietrzne - polega na nacięciu pędu pod węzłem, a następnie obłożeniu wilgotnym mchem torfowcem i zabezpieczenie folią. Po kilku miesiącach, a więc po wytworzeniu korzeni, sadzonkę odcinamy i sadzimy w nowej doniczce.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Dracena - problemy w uprawie


Problemy w uprawie gatunków zaliczanych do Dracaena wynikają przede wszystkim z błędów hodowcy, kończących się najczęściej zaburzeniami w rozwoju danej rośliny.

Jednym z podstawowych problemów jest nadmierna wilgotność podłoża - przelanie rośliny, które najczęściej kończy się zagniwaniem bryły korzeniowej. Liście wiotczeją, żółkną i opadają. Dlatego tak ważne jest, aby roślinę podlewać, gdy podłoże delikatnie przeschnie.

Z chorób grzybowych może pojawić się m.in. plamistość liści, a także szara pleśń.

Na źle dobranym stanowisku dracena będzie chorowała, a z pewnością nie będzie charakteryzowała się prawidłowym rozwojem. W ogólnym osłabieniu dracena staje się podatna na szkodniki. Szczególnie uważajmy na:

Tarczniki - obecność szkodnika hamuje rozwój rośliny, dochodzi do żółknięcia liści. Tarczniki kryją się pod charakterystycznymi tarczkami, dlatego też ciężko je usunąć. Żerują przede wszystkim na ogonkach liściowych oraz wzdłuż nerwu głównego liścia. Przy małej liczebności, możemy spróbować zwalczyć szkodnika, usuwając go przy pomocy wacika nasączonego denaturatem. Polega to na tym, że na początku jednym ruchem ręki usuwamy tarczkę, po czym wacik wyrzucamy, a nowo nasączonym wacikiem przemywamy miejsce tarczki, aby za drugim pociągnięciem usunąć ewentualne jaja i larwy szkodnika. Poza tym można zastosować odpowiedni środek chemiczny.

Wełnowce- szkodnika rozpoznamy po charakterystycznym woskowym nalocie, przypominającym kłębki waty.

Przędziorki - popularny szkodnik, żerujący na spodniej stronie liści, żywiący się sokiem roślinnym. Bardzo niebezpieczny dla roślin. Jego obecność rozpoznamy po żółknących  liściach oraz delikatnej pajęczynie. Przy zwalczaniu przędziorka można stosować domowe sposoby, jednak przy dużej liczebności, lepiej zastosować odpowiedni środek, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się szkodnika.

Wciornastki – niewielkie szkodniki, pojawiające się przy zbyt niskiej wilgotności powietrza i wyższej temperaturze. Objawiają się w formie srebrzystobiałych plam na liściach. Wymagają natychmiastowego zwalczenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz