Fikus (Figowiec) sprężysty

Jesteś tutaj:

Fikus (Figowiec) sprężysty

3,6/5 (477 ocen)

Rodzaj ficus (Ficus) obfituje w ogromną ilość gatunków, gdyż jest ich aż ponad 1000. Są to głównie rośliny pochodzące z tropików zarówno Australii, Afryki jak i Azji. Wszystkie należą do rodziny morwowatych. Spotyka się wśród nich ogromne drzewa, rozłożyste krzewy oraz niewielkie pnącza. W naszych warunkach klimatycznych nie można uprawiać fikusów na zewnątrz, gdyż nie wytrzymują niskich temperatur. Ale wiele z nich z powodzeniem nadaje się do uprawy doniczkowej. Takim gatunkiem jest również niezwykle popularny figowiec sprężysty (Ficus elastica). Spotyka się go nie tylko w mieszkaniach, ale również w szkołach, bankach, urzędach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Jest to jeden z większych przedstawicieli fikusów, który w naturze osiąga rozmiary dochodzące do 25 m. wys. W uprawie doniczkowej wprawdzie zwykle nie przekracza 2-3 m., ale jak na warunki mieszkaniowe, to również jest dużo. Na ogół rośnie w formie pojedynczego pędu, dlatego dobrze jest przycinać nieco bardziej wyrośnięte egzemplarze. Zabieg pobudza roślinę do rozkrzewiania się oraz wydawania nowych liści.


Odmiany


Liście tego fikusa są bardzo okazałe, nierzadko osiągają długość 30-40 cm. choć zwykle dorastają do ok. 20 cm.. Są błyszczące, gładkie, skórzaste i nie posiadają wcięć. Młode liście bez względu na odmianę, mają na ogół lekko bordowy odcień. Najpopularniejsze odmiany o zielonych liściach to „Decora” i „Robusta”,  ale czasem spotyka się również mieszańce dwubarwne  lub pstre (zielono-biło-żółte) z delikatnymi, różowymi akcentami (np. „Tricolor”, „Doescheri”, „Variegata”).

Fikus sprężysty

Fikus sprężysty

Wymagania uprawowe


To jeden z bardziej wytrzymałych na niedogodności fikusów, polecany również niedoświadczonym amatorom. Nie jest tak wrażliwy na niedobór światła jak jego krewniak „Benjamin” i nie oczekuje tak regularnego podlewania. Jedynie pod względem temperatury wymagania ma podobne do większości fikusów. Najbardziej odpowiada mu zakres 18-24 °C (latem wyższa, zima niższa), chociaż przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza, może znieść również ok. 29°C. Natomiast na pewno nie wytrzyma spadków temperatury poniżej 12°C. Latem można go wystawiać na balkon lub taras, o ile będzie to miejsce nieco zacienione. W mieszkaniu stanowisko dla tego fikusa może być zarówno widne jak i półcieniste. Więcej światła potrzebują odmiany barwne, zielone zniosą miejsca nieco ciemniejsze. Roślina nie lubi jednak ani bezpośredniego słońca, ani całkowitego cienia. Na błędy uprawowe nie reaguje tak gwałtownym zrzucaniem liści jak f. Benjamina, ale również nie lubi przeciągów, „zimnych nóg”, zasuszenia i zalania. Pierwszymi oznakami kłopotów, są zwykle nieco oklapnięte liście. Czasem mogą pojawić się na nich nieładne, brązowe plamy, świadczące najczęściej o przelaniu rośliny. Dlatego należy zawsze usuwać z podstawka wodę pozostałą po podlewaniu.


Do prawidłowego rozwoju wystarczy fikusowi ziemia uniwersalna, ważne aby miała domieszkę piasku. Podłoże dla fikusów powinno bowiem być przepuszczalne, a dno doniczki wyłożone drenażem. W uprawie dobrze jest też zastosować cięższe i stabilniejsze doniczki ceramiczne niż delikatne plastikowe, gdyż lepiej poradzą sobie z utrzymaniem sporego ciężaru tej dużej rośliny.

Fikus (Figowiec) sprężysty - odmiana Robusta

Fikus (Figowiec) sprężysty - odmiana Robusta czytaj dalej...

Koniecznie zobacz