Dracena obrzeżona

Jesteś tutaj:

Dracena obrzeżona

3,4/5 (497 ocen)

Bardzo chętnie uprawianym w mieszkaniach gatunkiem roślin ozdobnych są draceny. Pochodzą one z tropikalnych rejonów Afryki oraz Azji i w naturze często osiągają niebagatelne rozmiary. Mimo to niektóre na z nich z powodzeniem możemy hodować w domu. Do najbardziej interesujących gatunków dracen z pewnością należy zaliczyć dracenę obrzeżoną (Dracaena marginata). Jest bowiem niezwykle uroczą rośliną, a odpowiednio poprowadzona, może stać się bardzo oryginalną ozdobą naszego mieszkania.


Charakterystyka wyglądu


Dracena obrzeżona jest dość wysoka, w naturze może bowiem osiągać ok. 3 m., jednak w uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 1 - 1,5 m. wys. Roślina wytwarza dość długie, wąskie i płaskie liście, zakończone szpiczasto. Z reguły posiadają one na brzegach bordowoczerwoną obwódkę, choć kolor jest zależny od odmiany. Prawdopodobnie właśnie ta cecha przyczyniła się do powstania nazwy gatunkowej. Liście tworzą na czubku zdrewniałej łodygi malowniczy pióropusz. U młodych egzemplarzy są skierowane ku górze, u nieco starszych przewieszają się na zewnątrz, co dodaje roślinie uroku.

Czasami spotyka się dracenę obrzeżoną bez zdrewniałej łodygi, wyrastającą wprost z doniczki (łodyga wytwarza się z czasem), ale zwykle roślina tworzy odrosty z pióropuszami liści na już istniejącym „pieńku”. Tą malowniczą formę zawdzięczamy jednej z metod rozmnażania. Z kraju pochodzenia draceny (Madagaskaru) zostają sprowadzone fragmenty zgrubiałych łodyg, które następnie są ukorzeniane. Z boków takiego ukorzenionego pędu wyrasta kilka odrostów, a na nich pojawiają się liście. Odrosty w naturalny sposób pną się ku górze, dlatego cały pokrój rośliny jest raczej wyprostowany.


Taki pokrój możemy też uzyskać samodzielnie, przycinając wierzchołek pędu u nieco starszego egzemplarza, wyhodowanego z sadzonek zielnych. Pobudza to roślinę do tworzenia interesujących odrostów na bokach pędu pozostającego w doniczce. Oczywiście obciętych czubków nie należy wyrzucać, a potraktować jak sadzonki, ukorzeniając je w wodzie.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Odmiany w uprawie doniczkowej


W uprawie doniczkowej pojawia się coraz więcej barwnych odmian tej draceny, o liściach w żółte, białe, czerwone lub różowe pasy. Najlepszym przykładem może być popularna odm. „Bicolor”, której zielone liście otacza żółtokremowa obwódka. Bywa, że na jednym liściu znajdziemy kilka pasów w różnych kolorach jak np. u czerwono-kremowo-zielonej odm.„Tricolor” czy czerwono-różowo-zielonej, z delikatnym kremowym paskiem po środku odm. „Colorama”.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Warunki uprawowe


Draceny nie są roślinami trudnymi w uprawie i poleca się je nawet amatorom. Są dość tolerancyjne w stosunku do warunków panujących w naszych domach. Znoszą niewielki półcień oraz nieco suche powietrze. Nie oczekują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ani ciągłego zraszania i podlewania. Jednak są roślinami ciepłolubnymi i wymagają zapewnienia im przez cały rok temperatury optymalnej na poziomie 20-25°C, chociaż zimą są w stanie tolerować nieco niższą (ok. 18°C). Należy jednak pamiętać, że jak wiele innych roślin tropikalnych, dracena również nie zniesie temperatury poniżej 15°C przez dłuższy okres czasu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz