Dracena deremeńska

Jesteś tutaj:

Dracena deremeńska

3,3/5 (171 ocen)

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) to jedna z kilku gatunków dracen spotykanych w uprawie doniczkowej. Ta piękna roślina należąca do rodziny szparagowatych, pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Jest jedną z najbardziej efektownych dracen, jakie możemy spotkać w naszych mieszkaniach. Jej liście są szersze niż np. u draceny obrzeżonej, dlatego zdobiące je pasy są szczególnie wyeksponowane. Również hodowcy, mający do dyspozycji duże liście, mogli podjąć się wyselekcjonowania większej ilości barwnych odmian. Dlatego też wśród dracen dermeńskich, naprawdę jest w czym wybierać.


Odmiany


Często spotykamy rośliny, o zielonych liściach z kontrastowym obrzeżem. Dobrym przykładem mogą tu być odmiany:

- „Warneckii” - posiada ciemnozielone liście z delikatnym niebieskoszarym odcieniem i białym obrzeżem, - „Yellow Stripe” - to z kolei jasnozielone liście ozdobione wzdłuż brzegów szerokimi, żółtymi pasami,

- „Bausei”-  może się pochwalić ciemnozielonym kolorem liści i białym pasem przechodzącym przez ich środek,

- „Lemon Lime” - wydaje zielone liście z szerokimi, intensywnie żółtymi pasami po bokach.

- „Artie” – ciemnozielone liście, z cienką, żółtą obwódką

- „Hawaiian Sunshine” – posiada przepiękne, ciemnozielone liście, z żółtym szerokim paskiem biegnącym przez środek

- „Jade Jewels” – ciemnozielone liście zdobione po środku kilkoma pasami białymi i szarymi. Bardzo dekoracyjna.

- „Malaika” – przepiękna odmiana, która posiada dwa białe pasy otaczające żółtozielony środek liścia,  ciemna zieleń liści występuje tu jako obrzeże.

- „White Surprise” – odmiana o przepięknym ubarwieniu liści. Zewnętrzne pasy w kolorze żółtozielonkawym, kolejne dwa białe, szerokie pasy otaczają ciemnozielony środek, na którym również pojawiają się delikatne, białe smugi.

Ale często zdarzają sie też odmiany całkiem zielone jak np. „Janet Craig”, którego ozdobą są nieco krótsze niż u innych odmian zielone liście, gęsto porastające łodygę.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Charakterystyka wyglądu


Liście dracen mają tendencje do łukowatego wyginania się na zewnątrz i również dracena dermeńska nie jest tu wyjątkiem. Ta cecha powoduje, że te ozdobne rośliny zyskują jeszcze bardziej atrakcyjny pokrój. Draceny dermeńskie nie od razu posiadają pień. Początkowo wyrastają nisko przy ziemi, tworząc piękny pióropusz liści, dopiero z czasem tworzy się zdrewniały pęd, odsłaniany przez zamierające, starsze liście. Obcinając wierzchołek wyrośniętych egzemplarzy, możemy uzyskać pojedynczy pęd z kilkoma ozdobnymi odrostami. Jeśli właśnie taka roślina podoba nam się najbardziej, łatwo kupimy już gotową. Hodowcy sprowadzają bowiem fragmenty pnia i ukorzeniają w warunkach szklarniowych. Z takich ukorzenionych „pieńków” wyrastają boczne, ulistnione pędy. W naturze gatunek ten dorasta nawet do 5 m. wysokości, jednak w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 1,5 m.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska czytaj dalej...

Koniecznie zobacz