Dracena wonna

Jesteś tutaj:

Dracena wonna

3,3/5 (124 ocen)

Dracena to bardzo popularny i lubiany kwiat doniczkowy. Mimo iż jest to duża roślina, jej egzotyczny urok powoduje, że chętnie znajdujemy dla niej miejsce w naszych mieszkaniach. Obecnie znanych jest ok. 40 gatunków tych roślin, w większości pochodzących z rejonów tropikalnych. Jednak ze względu na swoje znaczne rozmiary, do uprawy doniczkowej nadaje się jedynie kilka z nich. Taką właśnie draceną jest między innymi dracena wonna (Dracaena fragrans), najczęściej mylona z draceną dermeńską. Jednak mimo, iż są nieco do siebie podobne, to jednak pewne cechy je różnią. Dracena wonna, w przeciwieństwie do dermeńskiej, zakwita uroczymi, pachnącymi kwiatami. Zdarza się to wprawdzie dopiero u starszych egzemplarzy i to przy bardzo dobrych warunkach, ale warto się postarać, aby doprowadzić roślinę do zakwitnięcia. Tworzy też znacznie grubszy i masywniejszy pień oraz szersze liście, niż jej delikatniejsza kuzynka. W sprzedaży najczęściej spotykana jest w formie pióropuszy liści wyrastających z grubego pieńka.


Odmiany


Podobnie jak inne draceny, również wonna posiada odmiany barwne. Najczęściej zieleń liści kontrastuje wtedy z białymi lub żółtymi pasami. Czasem tworzą one jedynie obrzeże, czasem natomiast przechodzą przez środek liścia. U draceny wonnej możemy spotkać:

- „Lindenii” - posiada ciemnozielone liście z żółtym obrzeżem,
- „Massangeana” – jedna z najpopularniejszych odmian barwnych, jej zielone liście zdobi biegnący przez środek szeroki, żółty pas
- „Yellow Coast”-  przez całą długość zielonych liści tej odmiany, biegnie kilka ozdobnych, żółtych pasów.
- „Lemon Surprise” – zachwyca pięknymi, zielonymi liśćmi z szerokimi, intensywnie żółtymi pasami wzdłuż brzegów oraz białym marginesem oddzielającym oba kolory.
- „Victoria”-  brzegi zielonych liści, zdobią żółte pasy.


Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna

Charakterystyka wyglądu


Dracena wonna posiada jedne z najszerszych liści wśród dracen doniczkowych. Zakończone są one szpiczasto i od połowy długości odchylają się łukowato na zewnątrz. Najczęściej uprawiane są z ukorzenionego fragmentu pnia, z którego wyrasta kilka malowniczych pióropuszy liści. Taki pokrój hodowcy uzyskują przez sprowadzenie z kraju pochodzenia kawałków pnia i ukorzenianie ich w warunkach szklarniowych. Wysokość roślin hodowanych w doniczkach, uzależniona jest przede wszystkim od długości pnia, z którego wyrastają pióropusze liści. Dlatego rośliny mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów wysokości.

Dracena wonna

Dracena wonna

Wymagania uprawowe


Podobnie jak inne draceny, ten gatunek również jest ciepłolubny. Dlatego najbardziej będzie mu odpowiadała temperatura w przedziale 20-25° C i to przez cały rok. Dracena wonna nie oczekuje zimowego spoczynku i źle będzie rosła, jeśli w okresie zimy temperatura zacznie spadać poniżej 16° C. Roślina ta wymaga stanowiska widnego, co w szczególności dotyczy odmian barwnych. Mimo to trzeba pamiętać, że draceny nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz