Lucky Bamboo (Dracena sanderiana, sandera) - uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Lucky Bamboo (Dracena sanderiana, sandera) - uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

3,4/5 (625 ocen)

Lucky Bamboo, zwany czasem bambusem szczęścia lub szczęśliwym bambusem, jest w azjatyckim kręgu kulturowym już od około 4000 lat uważany za roślinę przynoszącą szczęście. Uchodzi za najstarszy talizman na świecie. W Azji symbolizuje szczęście, powodzenie i zdrowie. Jest chętnie ofiarowywanym prezentem na różne okazje.

Lucky Bamboo (Dracena sandera) pomimo swej nazwy nie jest bambusem, a draceną. Należy do rodziny szparagowatych. Swoją nazwę zawdzięcza słynnemu kolekcjonerowi orchidei - Frederickowi Sanderowi. Zwyczaj umieszczania łodyg rośliny w wodzie wywodzi się z południowych Chin. Na końcu zanurzonym w wodzie wykształcają się korzenie, na drugim zaś wyrastają małe listki przypominające kształtem mysie uszy. Dzięki temu, iż Lucky Bamboo bardzo dobrze znosi słabe warunki świetlne i poradzi sobie nawet przy dostępie niewielkiej ilości wody, jest bardzo popularną rośliną biurową.

W kwiaciarniach często spotyka się łodygi draceny połączone po kilka w jednej doniczce. Układ taki ma nie tylko walory dekoracyjne, ale również symboliczne znaczenie. Według dawnej chińskiej tradycji trzy pędy przyciągają szczęście, pięć sprzyja płodności i energii, siedem korzystnie wpływa na zdrowie, osiem przynosi szczęście i radość, a dwadzieścia pędów ma pozytywnie wpływać na wszystkie dziedziny życia.

Dracena sanderiana pochodzi z Afryki, a dokładniej z tropikalnych lasów Kamerunu. Wykształca owalno-lancetowate liście, które w swoim naturalnym środowisku mogą mierzyć do 20 cm długości i 3 cm szerokości. Zazwyczaj dorasta do 1,5 wysokości.

Lucky Bamboo - Dracena sandera

Lucky Bamboo - dracena sandera

Stanowisko


W swoim naturalnym środowisku rośnie w tropikalnych lasach deszczowych i bardzo dobrze radzi sobie z niewielką ilością światła. Najlepiej czuje się w półcieniu. Należy unikać wystawiania rośliny na mocne słońce, ponieważ listki mogą doznać poparzeń. Lepiej zapewnić im stanowisko odrobinę zbyt ciemne, niż zbyt jasne. Jednak w zupełnym cieniu listki mogą się wyciągać, czego należy unikać. Lucky Bamboo może rosnąć cały rok w temperaturze pokojowej, nigdy poniżej 15°C.


Podlewanie


Bambus szczęścia może być uprawiany po prostu w wazonie z wodą. Dla stabilizacji rośliny można na spód wsypać keramzyt. Dracena ta jest wrażliwa na chlor i inne chemiczne substancje zawarte w wodzie z kranu, dlatego należy używać niegazowanej wody z butelki, wody destylowanej lub odstanej (min. 24 godziny). Wodę należy zmieniać raz w tygodniu. W zależności od wazonu wystarczają zazwyczaj 1-3 cm wody. Można stosować słabe dawki nawozu do roślin zielonych. Dracena bardzo lubi zraszanie. Podobnie jak do podlewania należy do tego wykorzystać miękką wodę.

Lucky bamboo - kręcony

Lucky bamboo - kręcony

Podłoże


Dracenę sanderiana można także uprawiać w ziemi. Powinna ona być bardzo przepuszczalna i żyzna. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, ponieważ może to skutkować zgnilizną korzeni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz