Difenbachia - kwiat doniczkowy z pięknymi liśćmi

Jesteś tutaj:

Difenbachia - kwiat doniczkowy z pięknymi liśćmi

3,4/5 (418 ocen)

Difenbachia jest przykładem niezwykle dekoracyjnej, egzotycznej rośliny ozdobnej, którą bardzo często uprawiamy w naszych mieszkaniach. Piękno difenbachii wynika z jej dużych liści, które dodatkowo, opatrzone są jasnym, zmiennym rysunkiem, zależnie od gatunku i odmiany. Nim zdecydujemy się na jej zakup, pamiętajmy, że difenbachia jest rośliną trującą.

Dieffenbachia dostępna jest w olbrzymiej ilości odmian, które różnią się przede wszystkim wysokością, wielkością liści, rysunkiem na liściach, a także barwą liści.  Wybrane odmiany difenbachii to m.in. ‘Camilla’, ‘Perfecta’, ‘Tropic Snow’, ‘Reflector’, ‘Saturn’, ‘Compacta’, ‘Veerle’, ‘Exotica’, ‘Nobilis’, ‘Green Magic’, ‘Jenmannii’, ‘Alix’, ‘Janet Weidner’, ‘Sublime’, ‘Mars’, ‘Mary Weidner’, ‘Sparkles’, ‘Maculata’, ‘Pia’, ‘Magnifica’, ‘Humanii’.

Z rodzaju Dieffenbachia najczęściej spotykaną w uprawie jest Dieffenbachia seguine zwana plamistą.


Dieffenbachia – kilka uwag  o rodzaju


Rodzaj Dieffenbachia skupia około kilkudziesięciu gatunków roślin zielnych  z rodziny obrazkowatych (Araceae), charakteryzujących się ciekawym ulistnieniem i wysoką dekoracyjnością.

Zmiany w nazewnictwie spowodowały, że wiele gatunków, mieszańców, odrębnych w latach minionych, obecnie traktuje się jako synonimy konkretnych form np. Dieffenbachia picta jest synonimem Dieffenbachia seguine.


Wybrane gatunki rodzaju
 

Dieffenbachia seguine – Difenbachia plamista– liście zielone z licznymi przebarwieniami.

Dieffenbachia bowmannii– Difenbachia Bowmanna - liście z rysunkiem

Dieffenbachia humilis - jeden z najniższych gatunków difenbachii o zielonych liściach

Dieffenbachia imperialis– ciemnozielone liście z jasnozielonymi plamkami

Dieffenbachia macrophylla– liście zielone

Dieffenbachia oerstedii- liście ciemnozielone z wyraźnym, jasnym nerwem środkowym

Dieffenbachia parlatorei– gatunek o zielono zabarwionych liściach

 

Czy wiesz że …

Dawniej do najpopularniejszych gatunków i mieszańców difenbachii należały m.in. : Dieffenbachia x splendes, Dieffenbachia picta, Dieffenbachia x bausei.

Difenbachia

Difenbachia

Difenbachia – kilka uwag o budowie


Popularna difenbachia od ponad wieku zachwyca, tym bardziej, że nie brakuje zróżnicowanych odmian tej rośliny. W zależności od konkretnego gatunku/odmiany  jej wysokość jest bardzo zmienna i może wynieść nawet do 2 m. W środowisku naturalnym, osiąga większe rozmiary.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany, charakteryzują się dużymi, owalnymi liśćmi, ostro zakończonymi, sięgającymi nawet kilkudziesięciu centymetrów długości, zazwyczaj z ciekawym jaśniejszym rysunkiem, choć można się spotkać z formami o zielonych liściach.

Nowsze odmiany zazwyczaj są niższe o mniejszych liściach i bardziej zwarte. Liście osadzone są na ogonkach, a te na pędzie głównym, z czasem grubiejącym oraz mogącym się rozgałęzić u podstawy. U młodych roślin, pęd jest niewidoczny, ale już u starszych okazów, może okazać się bardzo wyrazistym elementem, tym bardziej, że z czasem dochodzi do opadania dolnych liści.

Warto wiedzieć, że difenbachia należy do roślin kwitnących, które może nie zachwycają kwiatostanem, charakterystycznym dla roślin obrazkowatych, ale z pewnością kwiaty będą miłą niespodzianką, choć najlepiej byłoby je wyciąć, gdyż ich wytworzenie,  bardzo osłabia roślinę, która może ograniczyć wzrost, a także może dojść do opadania dolnych liści, co znacznie obniży dekoracyjność difenbachii. Na kwiatostan difenbachii składa się kolba kwiatostanowa oraz zielonkawa pochwa.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska J. F. Dieffenbacha botanika, a zarazem głównego ogrodnika ogrodu botanicznego w Schoenbrunn, znajdującego się w Wiedniu.Difenbachia jako roślina trująca …


Uprawiane w naszych mieszkaniach difenbachie o tak wysokiej dekoracyjności, niestety są roślinami trującymi, dlatego należy bardzo uważać, jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci, a nawet zwierzęta. Dzieci nie powinny mieć kontaktu z tą roślina.
Oczywiście do zatrucia dojdzie w momencie uszkodzenia rośliny, a także spożycia, jednak pamiętajmy, że już sam kontakt z sokiem roślinnym może wywołać podrażnienia skóry, niezwykle wrażliwe są także oczy. Po dostaniu się soku roślinnego do organizmu dochodzi  m.in. do czasowej utraty mowy.

Przy przesadzaniu, dzieleniu rośliny, sadzonkowaniu, dla bezpieczeństwa najlepiej używać jednorazowych rękawiczek. Po każdym kontakcie z rośliną dokładnie myjemy dłonie.

Diefenbachia

Diefenbachia

Wybrane odmiany


Odmiany difenbachii różnią się między sobą przede wszystkim zmiennym rysunkiem na liściach, wielkością liści, wysokością itp
 

Odmiana

Uwagi

‘Tropic Snow’

Odmiana o zmiennych przebarwieniach zielono obrzeżonych liści

‘Camilla’

Odmiana zwarta, ładnie wybarwiona

‘Compacta’

Zwarta odmiana difenbachii o ładnie przebarwiających się liściach

‘Neon’

Bardzo wyrazista odmiana difenbachii o żółtawych liściach z niewielkim, ciemnym obrzeżem

‘Rudolph Roehrs’

Odmiana m.in. z ciemniejszym obrzeżem oraz nerwem głównym

‘Neptune’

Odmiana o ciekawie przebarwionych liściach

‘Pia’

Odmiana o dekoracyjnych liściach, na obrzeżu bardziej zielonych, natomiast na pozostałej części liścia jasnozielone, nieregularne  przebarwienia

‘Mars’

 

Ciekawa odmiana o zielonych liściach z żółtawym przebarwieniem

‘Marianne’

 

Odmiana o liściach obrzeżonych na zielono, a wewnątrz bardziej kremowych

‘Reflektor’

 

Ciekawa odmiana o ciemnych liściach i jasnozielonych przebarwieniach

‘Big Ben’

Odmiana o zielonych liściach

‘Nobilis’

Odmiana o zielonych liściach z jasnym unerwieniem

‘Exotica’

Wyrazista odmiana o ciemnozielonych liściach z nieregularnymi, jasnymi przebarwieniami

 

Stanowisko


Difenbachia wymaga stanowiska jasnego, ale nie narażonego na bezpośrednie nasłonecznienie. Wystawienie rośliny na pełne słońce spowoduje blednięcie liści, może dojść także do poparzeń. Formy o zielonych liściach preferują  półcieniste zakątki, jednak pamiętajmy, że przy zbytnim zacienieniu, zostanie zahamowany wzrost roślin. Na stanowisku słonecznym odmiany pstre difenbachii ładniej się wybarwiają. Difenbachia nie lubi przeciągów.

Difenbachia

Difenbachia

Podłoże


Diefenbachia preferuje podłoże żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i przepuszczalne. Jeżeli posiadamy ziemię standardową do kwiatów domowych, można uzupełnić ją torfem oraz rozluźniaczem. Przepuszczalność podłoża jest niezwykle istotna i zmniejsza prawdopodobieństwo przelania rośliny, a także zagniwania korzeni.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz