Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

3,6/5 (488 ocen)

Należąca do rodziny obrazkowatych zroślicha jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach. Cenimy ją za łatwość uprawy, małe wymagania, szybki wzrost, a przede wszystkim za piękne i bardzo dekoracyjne liście.

Rodzaj Syngonium obejmuje wiele gatunków wiecznie zielonych pnączy, których naturalne siedliska występują w lasach tropikalnych Ameryki. W naszym klimacie traktowane są wyłącznie jako rośliny doniczkowe, uprawiane w ciepłych pomieszczeniach.

Do najbardziej znanych gatunków zroślichy, spotykanych w uprawie zaliczymy:

Syngonium podophyllum (zroślicha stopowcowa)

Syngonium auritum (zroślicha uszkowata)

Syngonium stopowcowe częściej występuje w uprawie, ze względu na bardziej dekoracyjne liście. Poza tym doczekało się wielu bardzo ciekawych odmian.

Nowe formy zroślichy charakteryzują się bardziej zwartą formą, dzięki czemu o wiele lepiej prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami doniczkowymi.


Zroślicha stopowcowa - Syngonium podophyllum

 

Pnącze pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej (m.in. Meksyk, Gwatemala, Panama, Kostaryka, Brazylia). Można je prowadzić przy paliku jak również uprawiać w wiszących koszach. Obecnie możemy nabyć formy bardziej zwarte, których wysokość, zależnie od odmiany jest bardzo zmienna (od 30 cm do nawet 2 m wysokości).

Roślina ceniona ze względu na swoje dekoracyjne strzałkowe liście, osadzone na długich ogonkach (u starszych form liście 3-9 klapowe), osiągających do kilkunastu centymetrów długości. Na okrągłych pędach zaobserwujemy korzenie powietrzne, dzięki którym roślina może wspinać się po podporach.

Kwiatostan tak jak u wszystkich obrazkowatych bardzo charakterystyczny w formie kolby z zielonkawo-kremową pochwą. W uprawie doniczkowej kwitnienie raczej nie spotykane bądź bardzo rzadko.

Zroślicha

Zroślicha    

Zroślicha uszkowata - Syngonium auritum


Gatunek syngonium zwany zroślichą uszkowatą, charakteryzuje się ciemnozielonymi, zazwyczaj trójklapowymi liśćmi. W uprawie liście syngonium posiadają tzw. uszka. Bardzo rzadko uzyskują formę dorosłą. Tak jak zroślicha stopowcowa może być prowadzone przy paliku bądź w wiszących koszach.


Wybrane odmiany syngonium


W uprawie dominują odmiany zroślichy stopowcowej, która doczekała się wielu bardzo dekoracyjnych form m.in.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Syngonium podophyllum

‘Tiffany’

Odmiana o oryginalnych liściach z różowymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Imperial White’

O zielonych liściach z kremowym unerwieniem.

Syngonium podophyllum

‘Green Gold’

Odmiana charakteryzująca się zielonożółtymi liśćmi, przy ciemniejszym wybarwieniu obwódki liścia.

Syngonium podophyllum

‘White Butterfly’

Liście zielone z kremowymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Albolineatum’

Odmiana o jasnozielonych liściach z białymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Emerald Gem’

Charakteryzuje się błyszczącymi oraz ciemnymi liśćmi.

Syngonium podophyllum

‘Tricolor’

Odmiana, której liście występują w mieszance trzech kolorów, a więc ciemnej zieleni, jasnej zieleni oraz barwy kremowej.

Syngonium podophyllum

‘Silver Knight’

Charakteryzująca się zielonymi liśćmi z bardziej srebrzystymi przebarwieniami.

Syngonium podophyllum

‘Pixie’

Odmiana karłowa, zwarta, charakteryzująca się mniejszymi liśćmi.

 

Wymagania


Naturalne siedliska zroślichy występują w lasach tropikalnych, stąd też, można domyślić się, że w uprawie doniczkowej będzie wymagała stanowiska z rozproszonym światłem do półcienistego. W zbyt zacienionym pomieszczeniu gorzej rośnie i bardziej się wyciąga. Odmiany o zielonych liściach lepiej sobie radzą w miejscach bardziej cienistych niż barwne odmiany, które ukażą pełnie swego piękna w jasnym pomieszczeniu.

Mają duże wymagania odnośnie temperatury. Preferują temperaturę na poziomie powyżej 20°C maksymalnie do 27°C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 18°C. Poza wyższą temperaturą, oczekują także wyższej wilgotności.

Podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne. Warto wymieszać je np. z perlitem, aby nie dopuścić do zagniwania korzeni.

Zroślicha

Zroślicha

Pielęgnacja Zroślichy


Pielęgnacja zroślichy ogranicza się do podlewania, zraszania, nawożenia, oczyszczania liści oraz przesadzania.
Syngonium podlewamy letnią i odwapnioną wodą. Pamiętajmy, że lubi wilgoć, podlewamy wówczas, kiedy podłoże lekko przeschnie. W okresie letnim nawet 3 razy w tygodniu, zależnie od potrzeb danej rośliny. Ważne, aby podłoże za bardzo nie przeschło. Zimą podlewanie ograniczamy, podlewając wówczas, gdy podłoże lekko przeschnie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz