Kaladium (obraźnica) - kwiat tropikalny z niezwykłymi liśćmi

Jesteś tutaj:

Kaladium (obraźnica) - kwiat tropikalny z niezwykłymi liśćmi

3,6/5 (75 ocen)

Kaladium, czyli obraźnica jest wieloletnią rośliną tropikalną, pochodzącą z rejonów Ameryki Południowej, należącą do rodziny obrazkowatych. Dorasta mniej więcej do wysokości 38 cm.  Każda jej odmiana charakteryzuje się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Mówi się nawet, że kaladium może się poszczycić najpiękniejszymi liśćmi w świecie roślin i z pewnością jest w tym dużo prawdy. Są one nie tylko duże, o ciekawych kształtach, lecz imponująco ubarwione i mają na sobie wzory tworzące swoisty rysunek. Nic więc dziwnego, że z chęcią gościmy kaladium w naszych domach, uprawiając je w doniczce. Co więcej, okazuje się, że można ją uprawiać nawet w ogrodzie, mimo, że kaladium jako gatunek jest dość wymagające. Jak na razie ten sposób uprawy jeszcze nie rozpowszechnił się w naszym kraju.  Większość odmian rośliny uprawianych w Polsce pochodzi od Kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor), wywodzącego się Brazylii.


Pielęgnacja


Optymalna temperatura do uprawy kaladium to nawet do 30 stopni Celsjusza. Na pewno nie powinna spaść poniżej 20 stopni. Roślina wymaga też dużej wilgotności powietrza. Najlepiej, kiedy woda skrapla się na liściach. Najlepsze podłoże dla tego gatunku to torf wymieszany z piaskiem. Kaladium składa się z części naziemnej i podziemnej bulwy. Ta pierwsza zanika w jesieni. Wtedy bulwę wykopujemy i przechowujemy w suchym miejscu w temperaturze nie spadającej poniżej 15 stopni Celsjusza,  ponieważ kiedy ponownie posadzimy ją w marcu, odrodzą się z niej nowe rośliny. Główny okres wegetacyjny przypada na wiosnę i lato. Co prawda, lubi ona wilgotne powietrze, lecz musimy bardzo uważać, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni przez zbytnie zalanie doniczki i za częste dostarczanie wody. Najlepiej, aby gleba przeschła pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Optymalnym stanowiskiem dla kaladium jest miejsce chronione przed bezpośrednim ostrym nasłonecznieniem.


Kaladium

Kaladium

Rozmnażanie


Rozmnażanie rośliny nie powinno nastręczać większych trudności. Wczesną wiosną oddzielamy młode bulwy od matecznej i sadzimy w mieszance ziemi, torfu i kompostu. Aby roślina wzrastała, potrzebuje temperatury około 21 stopni Celsjusza. Trzeba uważać by nie uszkodzić małych bulw przy pobieraniu, ponieważ mogą zacząć gnić. Jeżeli podczas oddzielania nam się to zdarzy, trzeba na uszkodzenia zastosować preparat grzybobójczy.

Jeśli chcemy młode bulwy wysadzić na rabatę ogrodową, musimy zaczekać z tym do pełnego lata, kiedy to temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Ponadto także wybieramy w ogrodzie ciepłe, osłonięte przed wiatrem i pełnym słońcem stanowisko.

Roślina źle znosi przeciągi, zbyt małą wilgotność  powietrza, ostre słońce i zbyt obfite podlewanie czy stale mokre podłoże, więc tego musimy unikać, jeżeli chcemy odnieść sukces w uprawie kaladium.

Liście kaladium

Liście kaladium czytaj dalej...

Koniecznie zobacz