Fatsja japońska - łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Fatsja japońska - łatwa w uprawie roślina doniczkowa

3,5/5 (969 ocen)

Fatsja japońska (Fatsja japonica) jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Japonii. Należy do rodziny araliowatych. Roślina uprawiana jest metoda doniczkową już od ponad 100 lat.

Fatsja w warunkach naturalnych osiąga do 5 metrów wysokości, zaś w uprawie domowej do 1,5 m. Posiada wzniesiony pokrój z licznymi pędami. Liście są zimozielone, błyszczące, dłoniaste, naprzemianległe z 5-7 klapami. Niezwykłe liście są głównym elementem dekoracyjnym rośliny. Kwiaty są zielono-białe, promieniste, zebrane w szczytowe baldachy o średnicy ok. 1 cm. Pojawiają się jesienią u dojrzałych egzemplarzy. Owoce są w formie czarnych jagód.


Uprawa


Ogólnie uznać można, że fatsja jest bardzo odporna na trudne warunki otoczenia. Jej uprawa nie powinna sprawiać większych problemów, nawet dla poczatkujących pasjonatów kwiatów.

Roślina preferuje jasne stanowisko, które musi być pozbawione padania bezpośrednich promieni słonecznych. Fatsja najlepiej rośnie w wilgotnym powietrzu o temperaturze ok. 19 C. Potrzebuje ziemi żyznej, jeśli chcemy, aby rosła szybko. Zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych będzie odpowiednia dla tej rośliny.

Podlewanie fatsji powinno być regularne. Szczególnie starsze egzemplarze potrzebują dużo wody. Raz na jakiś czas możemy roślinę delikatnie nawozić. W okresie zimowego spoczynku podlewamy zdecydowanie rzadziej i obniżamy temperaturę do ok. 11-14 C.

Młode egzemplarze wymagają przesadzania raz w roku, zaś starsze nie rzadziej niż raz na 2-3 lata.


Fatsja japońska

Fatsja japońska

Rozmnażanie


Najprostszym sposobem rozmnożenia fatsji jest odcięcie sadzonek w okresie wiosennym. Następnie stosujemy preparat do ukorzeniania roślin. Sadzimy w mieszance piasku i torfu. Sadzonki stosunkowo szybko wypuszczają korzenie.

Fatsję można również rozmnożyć poprzez siew nasion. Czas kiełkowania wynosi ok. 3-4 tygodnie.


Choroby i szkodniki


Zdarza się, że fatsja japońska  atakowana jest przez wełnowce, przędziorki i mszyce. Wełnowce objawiają się w postaci puszystych i białych kuleczek przyczepionych do liści. Najlepiej usunąć je mechanicznie pędzlując denaturatem.

Mszyce i przędziorki zwalczamy za pomocą środków owadobójczych.

Nadmiar wody również może zaszkodzić roślinie. W tym przypadku liście wiotczeją i w końcu obumierają.

Fatsja japońska

Fatsja japońska

Podsumowanie


Fatsja japońska to łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która doskonale nadaje się do kwiatowej aranżacji biur, restauracji i naszych mieszkań.


Koniecznie zobacz