Domowe i naturalne sposoby na mszyce. Zobacz!

Jesteś tutaj:

Domowe i naturalne sposoby na mszyce. Zobacz!

3,4/5 (144 ocen)

Mszyce należą do grupy najpopularniejszych szkodników roślin. Rodzina do której należą, liczy ponad 3,5 tysiąca gatunków owadów, z których w naszym kraju występuje nawet kilkaset. Niektóre z mszyc ograniczają się do atakowania tylko jednego rodzaju lub gatunku roślin, inne natomiast atakują różne rośliny, bez względu na ich przynależność gatunkową. Mimo iż mszyce to owady bardzo małe, szkody jakie wyrządzają w ogrodach i szklarniach, mogą być olbrzymie (osłabione krzewy i drzewa owocowe, zdeformowane i zniekształcone liście, uszkodzone pąki kwiatowe), dlatego nie wolno dopuścić do tego, aby zbyt licznie pojawiły się na roślinach uprawowych.


Chemia w ostateczności


Najprostszą metodą walki z mszycami jest oczywiście ochrona chemiczna, jednak należy pamiętać, że preparaty wykorzystywane do oprysków, są zwykle bardzo toksyczne i to nie tylko dla mszyc, ale także dla nas i dla całego środowiska. Poza tym ich stosowanie łatwo może zaburzyć naturalną równowagę biologiczną otoczenia i wytępić mnóstwo organizmów pożytecznych w tym również takich, które są naturalnymi wrogami mszyc i chętnie się nimi odżywiają, ograniczając w ten sposób ich populację (np. biedronki, złotooki, pożyteczne błonkówki). Z tego względu w pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne metody ograniczenia populacji tych szkodników.


Preparaty roślinne


Jedną z najszybszych i najskuteczniejszych naturalnych metod pozbycia się mszyc, jest stosowanie oprysków preparatami przygotowanymi na bazie roślin (np. gnojówkami, wyciągami, wywarami, maceratami).

Gnojówka – preparat przygotowujemy w dużym, najlepiej plastikowym naczyniu (np. beczce), zalewając wodą odpowiednią ilość materiału roślinnego (z reguły w proporcji 10 : 1) i czekając ok. 2-3 tygodnie, do czasu aż płyn przestanie się pienić i zrobi sie klarowny. Przykry zapach można zneutralizować niewielkim dodatkiem mączki dolomitowej. Gotowy płyn stosuje się w proporcjach uzależnionych głównie od rozwoju roślin, gatunku użytego do przygotowania gnojówki oraz pory roku. Do przygotowania preparatu przeciwko mszycom wykorzystuje sie głównie pokrzywę (oprysk gnojówką wykonuje się przed pękaniem pąków, rozcieńczając płyn wodą w stosunku 1:20 lub tuż przed rozwinięciem liści i kwiatów oraz w czasie trwania okresu wegetacyjnego rozcieńczając gnojówkę wodą w proporcji 1:50), żywokost lekarski (oprysk roślin w ciągu całego sezonu wegetacyjnego preparatem rozcieńczonym wodą w stosunku 1:10) oraz skrzy polny (podlewając lub opryskując rośliny gnojówką rozcieńczoną woda w stosunku 1:5).

Wyciąg – preparat uzyskuje się zalewając zimną wodą materiał roślinny (w proporcjach uzależnionych od wykorzystanego gatunku rośliny) i pozostawiając go w ciemnym i ciepłym miejscu na ok. 24 godziny. Po tym czasie należy zużyć gotowy płyn w ciągu jednego dnia, ponieważ dłuższe przechowywanie powoduje zmianę jego właściwości. Gotowy wyciąg stosuje się bez rozcieńczania. Do przygotowania preparatu przeciwko mszycom wykorzystuje się głownie: pokrzywę (1 kg ziela :10 l. wody), łuski cebuli (200 g. łusek : 10 l. wody), mniszek lekarski (400 g. liści : 10 l. wody), bylicę piołun (300 g. ziela : 10 l. wody), aksamitkę (1 kg. suszonych kwiatów : 10 l. wody), czosnek (200 g. : 10 l. wody).

Wywar – przygotowuje się podobnie jak wyciąg, ale gotowy płyn należy jeszcze dodatkowo podgrzewać na ogniu przez ok. pół godziny. Preparat stosuje się po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:4 lub bez rozcieńczania. Do przygotowywania wywaru na mszyce wykorzystuje się: cebulę (500 g. łusek : 10 l. wody, stosuje się bez rozcieńczania), czosnek (200 g. ząbków : 10 l. wody, stosuje się bez rozcieńczania), krwawnik pospolity (1 kg. ziela lub 100 g. suszu : 10 l. wody, stosuje się bez rozcieńczania), aksamitkę (1 kg. suszu : 10 l. wody, stosuje się bez rozcieńczania), pomidory (1 kg. liści : 10 l. wody, stosuje się po rozcieńczeniu w proporcji 1:3).

Do opryskiwania roślin można też użyć szarego lub potasowego mydła rozcieńczonego wodą (200 g. mydła : 1 l. wody),

Biedronka to naturalny wróg mszyc

Biedronka to naturalny wróg mszyc

Sprawdzone środki do zwalczania mszyc znajdziesz po kliknięciu tutaj.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz