Uprawa czosnku

Jesteś tutaj:

Uprawa czosnku

3,4/5 (339 ocen)

Czosnek jest bardzo przydatnym warzywem. Po pierwsze pomaga przy przeziębieniach, ułatwiając leczenie, po drugie zapobiega im. Jednak pomimo tak pozytywnych właściwości niechętnie go jemy. Główną przyczynę stanowi fakt, że ma ostry smak, który trochę piecze w język oraz po jego spożyciu z naszych ust wydziela się mało przyjemny zapach.

Poza pomaganiem ludziom warzywo pomaga, także roślinom. Warto posadzić je na każdej grządce, ponieważ swym zapachem odstrasza szkodniki, które  atakują warzywa. Gdy jednak nie posadziliśmy czosnku na rabacie i pomidory oraz inne warzywa zaatakowały na przykład mszyce to warto opryskać je wyciągiem z czosnku.

Roślina pochodzi z Azji. Zalicza się ją do warzyw cebulowych. Należy do rodziny amarylkowatych.


Uprawa czosnku


Czosnek powinien rosnąć na słonecznym i ciepłym stanowisku. W suche dni należy regularnie go podlewać, ponieważ źle znosi przesuszone podłoże. Poza tym, gdy zawiązują się główki czosnku, roślinę należy częściej podlewać, nie żałując wody.

Warzywo sadzimy z ząbków czosnku, które oddzielamy od główki. Najlepsze są takie ząbki, z których wyrasta zielona łodyżka. Wyrośnie ona, gdy główki czosnku poleżą przez dłuższy czas w cieple.

Sadzenie warzyw do gruntu odbywa się na przełomie marca i kwietnia, lub w listopadzie. Wiosenne sadzenie wykonuje się, gdy ziemia jest ciężka. Natomiast jesienne sadzenie odbywa się w każdym innym przypadku. Czosnek posadzony w listopadzie lepiej rośnie. Ząbki czosnku sadzimy w rowkach, zachowując między nimi odstęp około dwudziestu centymetrów. Warzywo lubi rosnąć w przewiewnej, gliniasto – piaszczystej ziemi. Warto wzbogacić ją kompostem. Podłoże, w którym rośnie roślina należy regularnie odchwaszczać


Czosnku nie sadzimy w miejscu, które uprzednio zajmowały: ziemniaki oraz warzywa cebulowe. Natomiast możemy go uprawiać po takich roślinach, jak: bób oraz fasola.

 

Uprawa czosnku

Uprawa czosnku

Gdy czosnek zaczyna kwitnąć to usuwamy z niego pąki kwiatów oraz kwiaty, które osłabiają warzywo. Robimy to po to, aby wyrosły nam dorodne główki czosnku.

Warzywo zaczynamy zbierać, gdy łodygi czosnku zaczynają żółknąć i schnąć. Wykopujemy wtedy całe warzywo z ziemi i pozostawiamy do przeschnięcia na słońcu główkę z łodygami. Po przeschnięciu główek pleciemy czosnkowe warkocze. Warkocze ładnie wyglądają, powieszone w kuchni. Zdobią ją. Czosnek po zbiorze przechowujemy w piwnicy.   

Warzywo zawiera w sobie dużo witamin i soli mineralnych. Uprawiamy je jako roślinę jednoroczną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz