Uprawa czosnku

Jesteś tutaj:

Uprawa czosnku

3,4/5 (339 ocen)

Czosnek poza odstraszaniem mszyc, odstrasza, również muchy i komary, które tak bardzo dokuczają nam latem, dlatego warto posadzić go przy miejscach, w których odpoczywamy. Poza tym roślina ma właściwości pozwalające ograniczać tkankę tłuszczową oraz bakteriobójcze. Wspomaga, także nasze trawienie i działa przeciwzakrzepowo. Pomaga, także przy zgadze. Warzywo najlepiej smakuje w kanapce. Jest także dobrym dodatkiem do ogórków konserwowych.

Kupując  w sklepie czosnek warto wybierać pojedyncze duże główki. Nie kupujmy czosnku pochodzącego z Chin, który rozpoznamy po rodzaju opakowania. Są to trzy główki czosnku zapakowane w białą siateczkę. Takie warzywo jest niesmaczne. Ze względu na to, że jest zapakowane nie możemy go dokładnie obejrzeć.

Czosnek

Czosnek

W kuchni warzywo dodaje się do kiełbas, mięs oraz zup.

Czosnku nie powinny jeść kobiety w ciąży.

Jeżeli nie mamy ogródka to możemy posadzić czosnek na balkonie w średniej wielkości doniczce.


Warzywo warto spożywać szczególnie na jesieni w okresie największej zachorowalności na grypę i inne podobne choroby.

Poza czosnkiem uprawianym jako warzywo, w ogródkach możemy, również wysiać z nasion lub posadzić cebulę czosnku ozdobnego. Dużo roślin jest mrozoodpornych. Czosnek ładnie pachnie i ma bardzo dekoracyjny kwiatostan, który można zasuszyć i dodać do bukietu z suszonych kwiatów.

Świeże kwiaty czosnku ozdobnego dodaje się w kwiaciarniach do bukietów, ponieważ nadają im lekkości.

Agnieszka Krakowiak 

Koniecznie zobacz