Kiedy sadzić czosnek? Właściwy termin i technika sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy sadzić czosnek? Właściwy termin i technika sadzenia

3,5/5 (775 ocen)

Wybór odpowiedniego terminu sadzenia odgrywa ważną rolę w uprawie czosnku, który jest rośliną dnia krótkiego i ukorzenia się najlepiej w niskich temperaturach. Oprócz wiedzy na temat tego, kiedy sadzić czosnek, istotna jest również znajomość jego odmian i podstawowych wymagań środowiskowych.


Odmiany


Termin sadzenia zależy od odmiany, którą zamierzamy uprawiać. Czosnek wytwarzający kwiatostany (ozimy) nadaje się do uprawy jesiennej, wiosną zaś sadzimy odmiany niewytwarzające kwiatostanów (jare).

Odmiany ozime, gotowe do zbioru w lipcu:

‘Arkus’
‘Harnaś’
‘Mega’
‘Orkan’
‘Ornak’
‘Zawrat’

Odmiany jare, gotowe do zbioru w sierpniu:

‘Cyryl’
‘Jankiel’
‘Jarus’


Przedplon


Nie należy uprawiać czosnku po innych warzywach cebulowych, w takiej glebie występują bowiem nicienie i znaczne ilości patogenów, wywołujących zgnilizny. Z podobnych względów nie zaleca się sadzenia czosnku po rzepaku, ziemniakach, warzywach kapustnych i korzeniowych. Na przedplon polecane są natomiast zboża (oprócz owsa), trawy, koniczyna, lucerna, ogórki, pomidory i fasola.


Termin sadzenia


Odmiany ozime sadzi się od połowy września do połowy października. Czosnek jary z kolei wysadzamy możliwie najwcześniej – od końca marca do pierwszej połowy kwietnia. Główki, z których zamierzamy wybrać ząbki do sadzenia, najlepiej przechowywać w całości, w temperaturze z zakresu 0-10°C.

Sadzenie czosnku

Sadzenie czosnku


Materiał sadzeniowy


Do obsadzenia powierzchni 100 m2 potrzebujemy 3,5-15 kg ząbków albo 1-2 kg cebulek powietrznych. Ogromną zaletą cebulek jest całkowita odporność na groźnego nicienia, niszczyka zjadliwego. Ząbki natomiast należy przed sadzeniem zaprawić przeciwko chorobom i szkodnikom. Na rynku dostępnych jest kilka skutecznych zapraw, np. Sumilex 500 SC lub Funaben T.


Przygotowanie stanowiska


Do uprawy czosnku poleca się żyzne, ciepłe i przewiewne podłoża gliniasto-piaszczyste o odczynie 6,5-7,5 pH i dobrej pojemności wodnej. Przed sadzeniem jesiennym należy zaorać glebę na głębokości 25-30 cm. Po upływie miesiąca warto jeszcze raz płytko przekopać stanowisko i wyrównać powierzchnię podłoża. Głęboka uprawa gleby przed zimą jest wskazana również przy sadzeniu odmian jarych.


Nawożenie


Najodpowiedniejszymi nawozami dla czosnku są materiały organiczne, czyli obornik i kompost. Na glebach żyznych sadzimy czosnek dopiero w drugim roku po oborniku, na słabszych – już w pierwszym. Nawóz rozrzucamy podczas jesiennego przekopywania podłoża, w ilościach 30-40 kg/10 m2 (obornik) lub 40-60 kg/10 m2 (kompost). W razie potrzeby przed jesienną uprawą gleby można wzbogacić ją również 60-80 g fosforu i 120-170 g potasu na 10 m2. Wiosną stosujemy dodatkowo azot w ilości 90-130 g/10 m2 – połowę wyznaczonej dawki rozkładamy przed wysadzaniem ząbków, a resztę, w dwóch równych częściach, w połowie maja i na początku czerwca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz