Kiedy najlepiej sadzić róże? Optymalny termin i sposób sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy najlepiej sadzić róże? Optymalny termin i sposób sadzenia

3,5/5 (83 ocen)

Każdy, kto decyduje się na uprawę tych pięknych roślin, staje przed dylematem: kiedy sadzić róże? Na wybór terminu wpływa kilka czynników – przede wszystkim typ sadzonek i rodzaj gleby w naszym ogrodzie, a także ilość czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację róż.


Rodzaje sadzonek


Szkółki oferują najczęściej dwa typy sadzonek: z odsłoniętymi korzeniami i umieszczone w pojemnikach. Krzewy z odsłoniętymi korzeniami lepiej znoszą przesadzanie w stanie spoczynku, dlatego przenosi się je do gruntu od połowy października do pierwszych przymrozków. Posadzone w takim terminie, zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów, a wiosną szybko rozpoczną wzrost. Jeśli jednak decydujemy się na wiosenne sadzenie róż, warto wybrać sadzonki doniczkowe i przeprowadzić tę operację jak najwcześniej – już w kwietniu. Pamiętajmy przy tym, że krzewy posadzone wiosną wymagają obfitego podlewania.


Przygotowanie gleby


Uprawa róż udaje się najlepiej na glebach piaszczysto-gliniastych. Jeśli struktura podłoża jest nieodpowiednia, warto wymieszać je z torfem, który rozluźni glebę ciężką i poprawi pojemność wodną suchej. Nieodkwaszony torf doskonale nadaje się też do zmiany odczynu podłoża alkalicznego – przypomnijmy, że gleba pod róże powinna mieć 6-7 pH. Jeśli jest zbyt kwaśna, wapnujemy ją kredą.

Uprawa róży

Uprawa róży


Sadzenie wiosenne


Na sadzenie róż wiosną warto zdecydować się, jeśli mamy w ogrodzie gleby gliniaste o wysokim poziomie wody gruntowej. Dwa tygodnie przed zakupem krzewów przekopujemy ich przyszłe stanowisko na głębokość ok. 50 cm. Podłoże mieszamy z dobrze rozłożonym obornikiem oraz rozluźniamy je torfem. Po sadzeniu usuwamy najsłabsze pędy róż, pozostałe zaś przycinamy nad 3.-4. oczkiem.


Sadzenie jesienne


Podczas sadzenia jesiennego unikamy skracania pędów, ponieważ rany powstałe w wyniku tego zabiegu mogą stać się wrotami infekcji grzybowych. Ponadto uszkodzone sadzonki są bardziej podatne na przemarzanie. Dlatego też przycinamy jedynie zbyt długie i uschnięte korzenie. Zaletą sadzenia róż jesienią pozostaje fakt, że ziemia o tej porze roku jest zazwyczaj odpowiednio wilgotna, więc krzewy nie wymagają dodatkowego nawadniania. Niemniej jednak bezpośrednio po przesadzeniu należy je obficie podlać, by ziemia dokładnie oblepiła ich korzenie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz