Najgroźniejsze choroby róż - przegląd, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Najgroźniejsze choroby róż - przegląd, objawy i zwalczanie

3,5/5 (81 ocen)

Dla wielu z nas róże to najpiękniejsze i najbardziej romantyczne ze wszystkich uprawianych w ogrodach kwiatów. Niezaprzeczalna uroda róż, często idąca w parze z pięknym aromatem, wyniosła je na piedestał i zagwarantowała pozycję królowych kwiatów. Niestety, te wspaniałe rośliny poza urodą posiadają też wysokie wymagania uprawowe i są niezwykle podatne na choroby, dlatego ich uprawa jest zadaniem dość trudnym i obarczonym sporym ryzykiem niepowodzenia. Aby więc skutecznie chronić róże przed zagrożeniami, warto poznać przyczyny i skutki najczęstszych chorób, jakie mogą się im przytrafić. W ich ograniczeniu pomogą systematyczne zabiegi profilaktyczne i uprawa odmian odpornych na choroby, a w zwalczaniu, właściwe preparaty ochrony roślin, wybrane z aktualnego rejestru MRiRW. Poniżej prezentujemy przegląd najgroźniejszych chorób róż, objawy ich występowania i metody zwalczania.

 

Mączniak prawdziwy róży – jest chyba jedną z najczęściej występujących chorób grzybowych, atakujących różne gatunki roślin uprawnych i ozdobnych. Za pojawianie się choroby na różach, odpowiada grzyb Sphaerotheca pannosa, który atakuje zarówno rośliny uprawiane pod osłonami jak rosnące w gruncie. Choroba jest dość groźna, ale też łatwa do rozpoznania i możliwa do leczenia, dlatego dla porażonej rośliny nie musi oznaczać końca uprawy. Jej objawy w postaci białego, gęstego, mączystego nalotu, złożonego z licznych strzępków grzybni, widoczne są już wczesną wiosną na pąkach kwiatowych, młodych liściach oraz delikatnych pędach. Czasami biały nalot można też zaobserwować na kolcach lub wokół ich podstawy. Początkowo nalot jest niewielki, jednak dość szybko zaczyna się rozrastać, pokrywając całą blaszkę liściową, płatki kwiatów oraz kolejne pędy. Przy ostrym przebiegu choroby, liście róż stają się zdeformowane i zamierają, pąki kwiatowe zasychają, a pędy przestają rosnąć.

Patogen wywołujący chorobę, zimuje w opadłych liściach i porażonych pąkach, dlatego ich systematyczne usuwanie i niszczenie spełnia ważną rolę profilaktyczną w ograniczaniu choroby. Aby nie stwarzać grzybowi dogodnych warunków do rozwoju, należy też unikać moczenia nadziemnych części rośliny podczas podlewania. Do zwalczania choroby, należy wykorzystać polecane środki ochrony roślin np. Falcon 460 EC, Score 250 EC, Systemik 125 SL, Tores 250 EC, powtarzając oprysk w zalecanych odstępach czasu. Na różach znacznie rzadziej pojawia się inny rodzaj mączniaka – mączniak rzekomy. Choroba powodowana jest przez grzyb Peronospora sparsa, a jej objawami są wydłużone, nieregularne, czerwono-brązowe plamy pojawiające się na zewnętrznej stronie blaszki liściowej. Od spodu plamy pokrywa charakterystyczny, szary nalot grzybni oraz zarodniki. Profilaktyka zapobiegająca rozwojowi choroby jest podobna, jak w przypadku mączniaka prawdziwego, ale preparaty chemiczne do zwalczania obu chorób są już zupełnie inne. Obecnie do walki z mączniakiem rzekomym róży poleca się wykorzystać następujące środki: Mildex 71,1 WG, Mildex 711,9 WG i Previcur Energy 840 SL.

 

Czarna plamistość liści róży – to kolejna choroba grzybowa, która w uprawie róż pojawia się wyjątkowo często. Za jej wystąpienie odpowiedzialny jest grzyb Diplocarpon rosae, który atakuje głównie rośliny rosnące w gruncie. Choroba najczęściej rozwija się na krzewach w okresach ciepłej i wilgotnej pogody, a jej objawami są charakterystyczne, duże, brunatne, okrągłe plamy o nieregularnych brzegach, pokrywające zewnętrzną stronę blaszki liściowej. Porażone liście szybko zaczynają żółknąć i przedwcześnie opadają, osłabiając wzrost i rozwój całego krzewu. Przy silnym ataku choroby, drobne, brunatne plamy mogą też wystąpić na pędach, pąkach i kwiatach. Porażona roślina jest mniej odporna na niskie temperatury i w chłodniejsze zimy łatwiej przemarza. Ponieważ grzyb zimuje w opadłych liściach, ich systematyczne grabienie i niszczenie należy do najważniejszych zabiegów profilaktycznych, pozwalających ograniczyć rozwój choroby. W ochronie roślin mogą również pomóc odpowiednie preparaty chemiczne np. Score 250 EC, Falcon 460 EC, Tores 250 EC, Polyversum WP. Wiele środków polecanych do walki z czarną plamistością, chroni rośliny także przed mączniakiem prawdziwym.

Uprawa róż

 

Rdza róży – jest kolejną chorobą grzybową, często spotykaną na różach. Za jej rozwój odpowiada grzyb Phragmidium mucronatum, który w drugiej połowie lata atakuje krzewy uprawiane w gruncie. Objawem choroby są drobne, żółto-pomarańczowe plamki, widoczne na wierzchniej stronie blaszki liściowej oraz drobne, pomarańczowo-brązowe, chropowate, zgrubiałe plamki pokrywające spodnią stronę liścia i zawierające liczne, letnie zarodniki grzyba. Jesienią plamki zmieniają barwę na brunatną i zaczynają rozsiewać zarodniki stadium zimowego. Porażone liście żółkną i przedwcześnie opadają, osłabiając roślinę. W ograniczeniu choroby ważną rolę profilaktyczną spełnia grabienie i niszczenie opadłych liści oraz wycinanie i usuwanie porażonych pędów, gdyż to głównie w nich grzyb zimuje, stając się źródłem zakażenia roślin w kolejnym roku uprawy. W zwalczaniu rdzy pomogą także odpowiednie preparaty ochrony chemicznej: Substral Długo Działający Kompleksowa Ochrona Kwiaty 2w1, Substral - Saprol Długo Działający Rośliny Ozdobne.

 

Szara pleśń – chorobę wywołuje grzyb Botrytis cinerea, atakujący różne gatunki roślin ozdobnych, w tym także róże. Wystąpieniu choroby sprzyja głównie duża wilgotność powietrza (ok. 90%) oraz dość wysoka temperatura (ok. 20°C), dlatego najczęściej pojawia się ona na roślinach w ciepłe i deszczowe lata. Jej objawami są liczne, początkowo niewielkie, jasno-brązowe lub brunatne, wodniste plamy, pojawiające się głównie na liściach i płatkach kwitnących kwiatów. Plamy szybko się powiększają i pokrywają szarym, pylącym nalotem grzybni, doprowadzając do obumarcia porażonych części rośliny. Przy silnym ataku choroby, objawy w postaci nekrotycznych plam i zrakowaceń mogą być widoczne także na pędach, doprowadzając do ich zamierania. Szara pleśń należy do najgroźniejszych chorób róży, dlatego szczególnie ważne jest jej wczesne wykrycie i szybkie zastosowanie odpowiednich preparatów ochrony roślin (np. Polyversum WP). W ograniczeniu choroby może pomóc też właściwa profilaktyka, polegająca głównie na usuwaniu i niszczeniu porażonych pędów oraz kwiatów, a także unikaniu moczenia nadziemnych części roślin podczas podlewania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz