Choroby i szkodniki pelargonii

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki pelargonii

3,4/5 (608 ocen)

Pelargonie to jedne z najbardziej różnorodnych i popularnych kwiatów ogrodowych i doniczkowych. Obecnie istnieje około 250 gatunków i każdy z nich ma inny pokrój, barwę i zastosowanie. Pelargonie, jak każde kwiaty, są narażone na choroby i ataki szkodników, które pojawiają się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji rośliny. Nadmiar lub niedobór wody, nieodpowiednie nawożenie, sadzenie zbyt dużej ilości kwiatów w jednej doniczce, mają wpływ na wygląd i na stan zdrowia pelargonii. Zdarza się również, że kupujemy pelargonie już zainfekowane i przenosimy chore rośliny do naszych domów. Takie pelargonie jest ciężko uratować, dlatego warto kupować kwiaty w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

Niemniej jednak, najczęstszym powodem chorób pelargonii jest niewłaściwe dbanie o te piękne kwiaty. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego, jakie choroby najczęściej grożą pelargonii, jakie są objawy tych chorób i w jaki sposób pielęgnować zainfekowane rośliny.


Choroby grzybowe


Szara pleśń - Jest chorobą grzybową. Pojawia się w wyniku nadmiernego podlewania rośliny podczas ciepłego lata oraz przenawożenia azotem. Na liściach zainfekowanej rośliny tworzą się ciemne plamy, które z czasem się powiększają i porażają całą powierzchnię liścia. Plamy są pokryte charakterystycznym, szarawym, mączystym nalotem. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie wszelkich chorób grzybowych pelargonii jest zapobieganie ich powstawaniu. Zanim posadzimy pelargonię sprawdźmy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia i jakie są jego wymagania glebowe. Następnie zbadajmy stan gleby i wzbogaćmy ją o te składniki, których pelargonia będzie potrzebowała w czasie wzrostu. Dobra analiza podłoża pozwoli nam na dobranie odpowiedniego nawozu i pielęgnowanie pelargonii we właściwy sposób. Pamiętajmy również, że przyjacielem chorób grzybowych jest wysoka wilgotność powietrza i nadmiar wody w podłożu. Podlewajmy pelargonie tylko wtedy kiedy ziemia jest sucha.

Dodatkowo, można zastosować preparaty zapobiegawcze powstawaniu grzybom, np. Biosept, Rovral. Jeżeli choroba grzybowa już zaatakowała pelargonię, wtedy porażone części rośliny należy usunąć i spalić.


Inne choroby grzybowe, które często atakują pelargonie to:


Plamistość liści - Na liściach pojawiają się ciemne, okrągłe plamy z ciemnoczerwoną obwódką. Zwalczanie: preparat Bravo, Miedzian, Topsin, Dithane.

Rdza pelargonii  - Na liściach tworzą się żółte, okrągłe plamy z brązowymi brodawkami; liście z czasem żółkną, brązowieją i opadają. Zwalczanie: preparaty Baycor, Saprol, Bayleton.

Mączniak rzekomy -  Na spodzie liści jest widoczny biały lub szarawy nalot; nieleczona choroba prowadzi do całkowitego obumierania pelargonii. Zwalczanie: preparaty Bravo, Miedzian, Dithane.

Mączniak prawdziwy - Na nowych, niewyrośniętych pędach pojawia się białawy, mączysty nalot, który później staje się brunatny; zaatakowane rośliny słabiej się rozwijają. Zwalczanie: preparaty Bravo, Topsin, Discus.

Fuzarioza – Grzyb pojawia u postawy pędu, uniemożliwiając prawidłowy wzrost rośliny; podstawa pędu jest wodnista i ma biały lub brązowy nalot. Zwalczanie: Topsin, Kaptan Zawiesinowy, Dithane NeoTec.

Wymienione choroby grzybowe pelargonii są często trudne do odróżnienia ze względu na podobne objawy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakim rodzajem choroby została zakażona nasza roślina, warto wykonać opryski za pomocą preparatów antygrzybowych o szerokim polu działania, np. Bravo, Topsin, Discus lub Rovral.


Choroby bakteryjne


Bakteryjna zaraza pelargonii – Ta choroba bakteryjna pelargonii jest bardzo trudna do zwalczenia. Na liściach są widoczne brunatne, okrągłe plamy z jasną obwódką. Z czasem bakterie opanowują całą roślinę: liście więdną, a pędy opadają. Jedynym skutecznym sposobem walki z zarazą jest wyrzucenie zakażonych roślin i ziemi, na której rosły oraz wymiana lub odkażenie doniczek. Jeżeli mamy więcej pelargonii, które nie zostały zaatakowane, należy koniecznie opryskać je fungicydem, typu Miedzian.

Pelargonie

Pelargonie


Choroby wirusowe


Wirus żółtej plamistości pelargonii – Choroba wirusowa pelargonii, którą również bardzo trudno zwalczyć. Jak sama nazwa choroby wskazuje, na liściach pojawiają się małe, żółte, gwiaździste plamki, które ulegają nekrozie. Tkanka liści zostaje uszkodzona i postrzępiona, w taki sposób, że można odnieść wrażenie, że roślina została zaatakowana przez szkodniki. Zarażona roślina przestaje rosnąć. Choroba wirusowa może także objawiać się na kwiatach pelargonii, które ulegają całkowitej deformacji. Wirus jest przenoszony wraz z sokiem pelargonii, np. podczas rozmnażania. Chore rośliny powinno się wykopać, spalić i wymienić ziemię, na której rosły. Inne choroby pelargonii o podobnych objawach to: pierścieniowa plamistość pelargonii, wirus pstrości kwiatów pelargonii, wirus wzorzystej plamistości pelargonii.
Szkodniki


Mączlik – Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznym szkodników, który atakuje pelargonie. Białe, jednomilimetrowe muszki żerują na spodzie młodych liści, gdzie składają swoje jaja. Żerujące owady sprawiają, że liście pokrywają się lepką powłoką, na której mogą się rozwijać choroby grzybowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz